Jak szybko zajść w ciążę? Wskazówki dla par starających się o dziecko.

Jak szybko zajść w ciążę? Wskazówki dla par starających się o dziecko.

Jak szybko zajść w ciążę? Wskazówki dla par starających się o dziecko.

Jeśli planujemy w najbliższym czasie powiększenie rodziny, powinniśmy najpierw się zastanowić, jaki tryb życia dotychczas nam towarzyszył. Jeśli pozostawiał dużo do życzenia, to koniecznie trzeba będzie go zmienić. Na płodność wpływa wiele czynników, dlatego chcąc szybko zajść w ciążę musimy wziąć je wszystkie pod lupę.

Seks w trakcie dni płodnych

Najważniejszym wyznacznikiem zapłodnienia jest współżycie w trakcie dni płodnych, przy założeniu, że doszło do pełnego wytrysku plemników w pochwie. Są to idealne warunki na zajście w ciążę. Najtrudniejsze jest jednak ustalenie, kiedy dochodzi do owulacji, ponieważ u każdej kobiety wygląda to nieco inaczej. Przyjmuje się, że jajeczkowanie występuje na 10-14 dni przed krwawieniem, ale w związku z wieloma czynnikami, które mają wpływ na cykl menstruacyjny – często może dochodzić do różnych przesunięć.

Monitorowanie cyklu miesiączkowego

Podstawową rzeczą, jaką trzeba ustalić, by szybko zajść w ciążę, to kiedy pojawią się dni płodne. Nie jest to  proste dlatego warto sięgnąć po monitor cyklu, który na podstawie metody objawowo-termicznej analizuje podstawową temperaturę ciała oraz inne wyznaczniki płodności i wskazuje, w jakim czasie przypadają dni płodne i niepłodne. Do najskuteczniejszych komputerów cyklu na rynku zalicza się, m.in. Cyclotest® myWay oraz Cyclotest® Baby. Można również skorzystać z testerów owulacyjnych.

Stworzenie plemnikom, jak najlepszych warunków

Oficjalnie ma pozycji, która byłaby najlepsza, by zajść w ciążę. Najważniejszy jest sam akt seksualny i przyjemność, jaką z niego czerpiemy. Naturze można jednak trochę pomóc i stworzyć takie warunki plemnikom, by mogły bez żadnych przeszkód dostać się jak najdalej w głąb kobiety. Dlatego wszelkie pozycje seksualne, które zapewniają jak najlepszą penetrację są odpowiednie dla pań, które starają się zajść w ciążę.

Aktywny tryb życia

Regularne uprawianie sportu ma wpływ na płodność. Pobudza produkcję serotoniny (hormonu szczęścia), która sprawia, że kobieta czuje się odprężona i zrelaksowana. Stres ma bardzo negatywny wpływ na płodność, a uprawianie sportu znacznie go obniża. Kobiety uprawiające sport są świadome swojego ciała, przez co czują się bardziej seksowne i pewne siebie. Uczucie swobody i zrelaksowania jest ważne w trakcie starania się o dziecko.

Ponadto u osób aktywnych fizycznie poprawia się krążenie krwi i zwiększa ukrwienie tkanek. W praktyce  powoduje to mocniejsze doznania podczas stosunku, a także lepszą wilgotność pochwy, co ma bezpośredni wpływ na transport plemników w głąb kobiety. Uprawianie sportu ma także znaczenie w przypadku płodności partnera.

U mężczyzn aktywnych fizycznie wzrasta poziom testosteronu. Skutkuje to większą i częstszą ochotą na seks oraz lepszą jakością nasienia. Panie jednak muszą pamiętać o tym, ze zbyt intensywne treningi, długodystansowe biegi i sporty wyczynowe przyczyniają się do zaburzeń cyklu miesiączkowego, co może utrudniać zajście w ciążę.

Zdrowe odżywianie

Nadwaga i otyłość powodują trudności z zajściem w ciążę. Dlatego też zdrowa dieta ma istotne znaczenie zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn. Przyszli rodzice powinni być w pełni sił witalnych. Zaleca się wtedy spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, które są dla organizmu bardzo wartościowe i korzystnie wpływają na płodność.

Unikanie używek

Palenie papierosów, picie alkoholu, zażywanie narkotyków – czynności te mają destrukcyjny wpływ na materiał genetyczny zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Obniżają jakość nasienia oraz są bardzo niebezpieczne dla płodu, a starając się systematycznie o dziecko, nigdy tak naprawdę nie możesz być pewna, czy już nie jesteś w ciąży.

Unikanie stresu

Stres działa negatywnie na całe funkcjonowanie organizmu, w tym także na płodność. Ważne aby w okresie starania się o dziecko być jak najbardziej zrelaksowanym. Dotyczy to również partnera, ponieważ nadprodukcja kortyzolu (hormonu stresu) źle wpływa na ruchliwość i żywotność plemników.

Warto pomyśleć o medytacji, aromaterapii, jodze, ponieważ są bardzo odprężające. Gdy człowiek jest zrelaksowany staje się bardziej otwarty na wszelkie bodźce, w tym także na własną płodność. Psychika ma większy wpływ na funkcjonowanie całego organizmu niż mogłoby się wydawać.

Przeczytaj także:

Monitor płodności AFRODYTA Smart – innowacyjny test owulacyjny na smartfon do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych

Leave a Reply

Translate »