Mięśniaki w ciąży. Czy mięśniaki są zagrożeniem dla ciąży i płodu?

Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy to łagodne nowotwory, które tylko w małym odsetku mogą przekształcić się w nowotwory złośliwe- tzw. mięsaki. Rozpoznanie ich odbywa się na podstawie dopochwowego badania USG a także rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Mają one najczęściej podłoże genetyczne a ich powstanie opiera się na namnażaniu komórek mięśnia macicy. Rzadko powstają pojedynczo, najczęściej grupowo w postaci małych okrągłych guzków o różnych rozmiarach.

Wyróżnić możemy mięśniak podsurowicówkowy, śródścienny oraz podśluzówkowy a także szyjkowy i uszypułowany zależnie od jego położenia. Uważa się, że za ich rozwój odpowiada w dużej mierze wysokie stężenie estrogenów w ciele kobiety w okresie ciąży, ale dokładna przyczyna nie jest jeszcze znana. Szacuje się, że zmiany te ma około 25-40% pacjentek w wieku rozrodczym.

Objawy mięśniaków

Mięśniaki wcale nie muszą być odczuwalne przez kobietę. Niektóre z pacjentek nie skarżą się na charakterystyczne objawy ze strony układu rozrodczego i dowiadują się o mięśniakach dopiero w trakcie badania ginekologicznego. Plamienia pomiędzy menstruacjami i częste skurcze macicy to zauważalne objawy mięśniaków i nakłaniają one do jak najszybszej wizyty u specjalisty. Bolesne współżycie oraz wydłużające się dokuczliwe krwawienia czy niepokojąco częste zakażenia układu moczowego spowodowane uciskaniem moczowodów i zastojem moczu to również powód do wizyty u lekarza. Każdy z tych objawów należy omówić z ginekologiem i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne polegające np. na podaniu leku zmniejszającego obfitość krwawień.

Mięśniaki przede wszystkim powinny usunąć kobiety, które pragną zajść w ciążę. Zmiany te mogą znacząco utrudniać zagnieżdżenie się zarodka w macicy a także przyczyniać się do niedrożności jajowodów. Metody pozwalające operacyjnie usunąć mięśniaki to histeroskopia, laparoskopia i laparotomia w zależności od usytuowania zmian.

Mięśniaki – ich wpływ na ciążę i płód

Mięśniaki mogą znacznie utrudniać zajście w ciążę w zależności od ich usytuowania, ilości oraz wielkości. Gdy dojdzie do zagnieżdżenia się zarodka, kobieta posiadająca mięśniaki w czasie ciąży, powinna być pod stałą kontrolą ginekologa. Zmiany hormonalne w organizmie ciężarnej mogą spowodować rozrost powstałych zmian. Niebezpieczeństwo związane z namnażaniem się komórek mięśnia macicy to przede wszystkim możliwość poronienia i przedwczesnego urodzenia dziecka.

Mięśniaków macicy nie usuwa się w trakcie ciąży. Zabieg ten możliwy jest najwcześniej 6 tygodni po porodzie. Poród w tej sytuacji powinien odbyć się za pomocą cesarskiego cięcia- dla bezpieczeństwa matki i jej potomka. Mięśniaki mogą utrudniać wydostanie się dziecka przez drogi rodne poprzez np. bezpośrednią blokadę główki dziecka.

Przeczytaj także:

Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku, który ułatwia monitorowanie płodności

Skuteczna antykoncepcja mechaniczna dla 98% kobiet – diafragma antykoncepcyjna Caya

 

Leave a Reply

Translate »