Czy dieta i ćwiczenia mogą osłabić działanie antykoncepcji?

Czy dieta i ćwiczenia mogą osłabić działanie antykoncepcji?

Czy dieta i ćwiczenia mogą osłabić działanie antykoncepcji?

Antykoncepcja w różnych postaciach jest szeroko stosowanym środkiem zapobiegającym niechcianej ciąży. Kobiety na całym świecie coraz częściej się na nią decydują – po pierwsze, gdy nie planują posiadania większej ilości potomstwa lub decyzję o dziecku chcą przełożyć na bardziej odpowiedni moment. Jedną z najpowszechniejszych metod antykoncepcyjnych jest stosowanie pigułek hormonalnych.  Choć pigułki hormonalne cieszą się dużą popularnością, ich stosowanie nie jest obojętne dla organizmu,  należy więc uważnie obserwować jego reakcje po przyjęciu odpowiedniej dawki. Reakcje te są bardzo indywidualne i nigdy nie można ich uogólniać. Jako, że antykoncepcja hormonalna nierzadko wchodzi w interakcje z innymi substancjami, które przyjmujemy, np. pod postacią np. suplementów diety, ziół, należy zachować maksymalną ostrożność i dysponować wiedzą na temat tych możliwych korelacji i oddziaływań.

Czy dieta może osłabić działanie antykoncepcji?

Stosowanie konkretnej diety ma szansę zmniejszyć ryzyko występowania negatywnych następstw zażywania tabletek antykoncepcyjnych, natomiast nie odnotowano przypadków, w których kobiety doświadczyły osłabienia ich działania podczas spożywania konkretnych posiłków. Jedynym wyjątkiem są niektóre owoce jak np. grejpfruty oraz inne cytrusowe mogące wpływać na skuteczność antykoncepcji i nasilać jej objawy uboczne. Spowalniają one metabolizm wątrobowy estrogenów i przyczyniają się do wzrostu stężenia hormonów we krwi kobiety. Skutkuje to często nudnościami a czasem także i wymiotami, co może prowadzić do niewłaściwego wchłonięcia się zawartości tabletki.

Czy ćwiczenia mogą osłabić działanie antykoncepcji hormonalnej ?

Ćwiczenia fizyczne nie osłabiają działania antykoncepcji. Są natomiast zdrowe oraz potrzebne do normalnego funkcjonowania psychicznego. Skuteczność antykoncepcji hormonalnej może jednak być bardziej indywidualną kwestią w przypadku kobiet, które wykonują wyjątkowo intensywne ćwiczenia siłowe i posiadają bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej (np. zawodniczki fitness, kobiety zawodowo biegające w maratonach, kulturystyki). Gospodarka hormonalna w tej grupie kobiet jest zwykle zachwiana, dlatego rodzaj środków antykoncepcyjnych powinien być dobrze dobrany. Lekarz powinien uwzględnić fakt zwiększonego poziomu niektórych hormonów (np. testosteronu) w tej grupie kobiet, przepisując środki hormonalne. Elementarne znaczenie w tego typu przypadku odgrywa wykonanie wcześniejszego badania poziomu hormonów, które umożliwi dobranie odpowiedniej dawki środków hormonalnych. Przeczytaj także:

Tampony BEPPY bez sznureczków w których można uprawiać seks, na basen, fitness

Antykoncepcja mechaniczna – diafragma Caya – uniwersalny rozmiar odpowiedni dla 98% kobiet

Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku

Leave a Reply

Translate »