Prawidłowa długość cyklu miesiączkowego wynosi od 25-35 dni. Jednak pod wpływem działania niektórych czynników termin spodziewanej miesiączki może ulec opóźnieniu. Do najpowszechniejszych powodów opóźniającego się okresu można zaliczyć stres oraz choroby.
Spóźniająca się miesiączka a stres
Dzisiejszy pęd życia powoduje, że co raz więcej kobiet cierpi na zaburzenia miesiączkowania wynikające z nadmiernego stresu. Ciągły pośpiech, brak czasu na odpoczynek, niewystarczająca ilość snu, nadmiar pracy i obowiązków domowych przyczynia się do zaburzeń działania układu hormonalnego, który wykazuje dużą wrażliwość na wszelkie tego typu obciążenia. Efekt? Miesiączka nie pojawia się w planowanym terminie, ale dopiero po ok. 10 dniach lub później.
Stres wywołuje szereg reakcji fizjologicznych w naszym organizmie. Przede wszystkim przyczynia się do aktywizacji współczulnego układu nerwowego, a pod wpływem jego działania z czasem uruchamia się układ podwzgórze-przysadka-nadercza, zwany jako oś stresu.
W wyniku długotrwałego działania czynników stresowych dochodzi do wydzielana licznych hormonów (tzw. ,,hormonów stresu’’) m.in. adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu. Duże znaczenie w zaburzeniach miesiączkowania odgrywa ten ostatni hormon. Zbyt duże stężenie kortyzolu we krwi może przyczyniać się do zaburzenia wydzielania progesteronu, co z kolei może przyczynić się do nieregularnych cykli – w tym opóźnienia okresu.
W skrajnych przypadkach – na skutek bardzo silnego stresu (np. utraty bliskiej osoby) na parę miesięcy może dojść do całkowitego zatrzymania miesiączki. Po odzyskaniu równowagi psychicznej miesiączka zwykle powraca samoistnie , choć czasami konieczne jest leczenie hormonalne.
Wpływ choroby na spóźniająca się miesiączka
Do opóźnienia okresu może również dojść w wyniku procesu chorobowego wewnątrz organizmu. Niekiedy może przyczynić się do tego niegroźna infekcja, przeziębienie czy chwilowe osłabienie organizmu. Jednak jeśli nieregularne miesiączki występują przez kilka cykli może to świadczyć o poważniejszym schorzeniu.
Nierzadko przyczyną zaburzeń cyklu miesiączkowego są choroby układu rozrodczego i hormonalnego takie jak endometrioza, zespół policystycznych jajników, nadczynność tarczycy lub choroby onkologiczne, np. rak jajnika. Choroby te zwykle dają również inne objawy, choć zaburzenia miesiączkowania często stanowią wczesny objaw, który świadczy o tym, że dzieje się coś niepokojącego. W tego typu przypadkach konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem-ginekologiem lub endokrynologiem.
Przeczytaj także:
Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej
Monitor płodności Afrodyta Smart – Wyznaczanie dni płodnych i niepłodnych. Inteligentny test owulacyjny ze śliny wielokrotnego użytku z aplikacją na smartfon.
Tampony Beppy – tampony bez sznureczków, z którymi możesz uprawiać sport i seks w trakcie okresu!