Seks po porodzie – jak przygotować się do pierwszego stosunku po porodzie

Seks po porodzie - jak przygotować siędo pierwszego stosunku po porodzie

Seks po porodzie – jak przygotować siędo pierwszego stosunku po porodzie

Seks prawdopodobnie nie jest priorytetem w ciągu pierwszych kilku tygodni, a nawet miesięcy po porodzie – i to jest w porządku. Niezależnie od tego, czy rodziłaś drogą pochwową, czy przez cesarskie cięcie, Twoje ciało potrzebuje czasu na regenerację. Jeśli chcesz ponownie nawiązać kontakt intymny ze swoim partnerem, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci ożywić życie seksualne po porodzie.

Kiedy można uprawiać seks po porodzie?

Wielu ekspertów zaleca odczekanie od czterech do sześciu tygodni, zanim wrócisz do seksu. Niezależnie od tego, w jaki sposób rodziłaś, Twoje ciało w tym okresie potrzebuje czasu na odpoczynek i regenerację.

Jak przygotować się do pierwszego seksu po porodzie?

Wiedz też, że to normalne, że po porodzie Twoje odczucia na tle seksualnym są inne. W końcu w Twoim organizmie zaszły ostatnio ogromne zmiany. Porozmawiaj ze swoim partnerem i omów wszystkie swoje obawy.

Podczas seksu może wystąpić kilka nieprzyjemnych dolegliwości:

 • Bolesność lub ból pochwy
 • Suchość pochwy
 • Dyskomfort w piersiach i ból sutków
 • Bóle pleców i ogólna bolesność
 • Ból lub odrętwienie w okolicy blizny

W przypadku większości kobiet te dolegliwości są tymczasowe. Jednakże powiedz swojemu lekarzowi o wszelkich objawach, które Cię niepokoją, szczególnie jeśli ból podczas seksu nie ustępuje, jeśli masz krwawienie po stosunku lub zaobserwowałaś duże skrzepy krwi.

Naturalne i zrozumiałe jest także uczucie zmęczenia, przytłoczenia lub niskie libido po porodzie. Bądź dla siebie delikatna i wyrozumiała, daj sobie pozwolenie na czekanie lub powolne działanie, jeśli nie masz ochoty na seks tak szybko, jak byś chciała.

Aby czuć się bardziej komfortowo po powrocie do seksu, spróbuj wykonać następujące czynności:

 • Ćwicz mięśnie Kegla
 • Zadbaj o odpowiedni nastrój
 • Poświęć więcej czasu na grę wstępną
 • Pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu
 • Znajdź pozycje, w których czujesz się komfortowo
 • Komunikuj się ze swoim partnerem
 • Nie zapominaj o seksie oralnym czy z użyciem dłoni

Pamiętaj również, że lekarze zalecają odczekanie co najmniej osiemnastu miesięcy przed ponownym zajściem w ciążę, co daje organizmowi wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do kolejnej ciąży. Zajście w ciążę zbyt wcześnie po porodzie może narazić Cię na wiele problemów związanych z ciążą, takich jak przedwczesny poród lub urodzenie dziecka z niską masą urodzeniową.

Żeby zapobiec zbyt szybkiemu zajściu w ciążę, ważne jest, aby stosować bezpieczną i niezawodną metodę kontroli urodzeń. Przy wyborze środków antykoncepcyjnych należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak styl życia, historia choroby, długoterminowe plany rodzinne i wpływ dane metody na karmienie piersią.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet. Skuteczna antykoncepcj mechaniczna.

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Ból podczas stosunku po porodzie. Przyczyny i Rozwiązania.

Translate »