Czy rozmiar penisa ma znaczenie?

Czy rozmiar penisa ma znaczenie?

Czy rozmiar penisa ma znaczenie?

Rozmiar penisa to jedno ze zmartwień, które dręczy wielu mężczyzn. Większy rozmiar niegdyś był wyznacznikiem męskości i do dziś pozostaje istotny z męskiego punktu widzenia. Szczególnie biorąc pod uwagę, że przeciętna długość prącia różni się od tego promowanego w kulturze. Czy jednak ma to znaczenie dla satysfakcji seksualnej?

Jaka jest średnia długość penisa?

Genitalia każdej jednostki są różne. Z tego powodu nie warto porównywać się do innych osób. Statystycznie członek w trakcie erekcji osiąga około 13 centymetrów długości oraz 12 obwodu, natomiast w stanie spoczynku wymiary wynoszą w przybliżeniu po 9 cm. Największe rozmiary członków mają mieszkańcy krajów afrykańskich, natomiast najmniejsze – Azjaci.

Czy rozmiar penisa ma znaczenie?

Choć rozmiar penisa może wprawiać w kompleksy, pogarszać samopoczucie oraz samoocenę, nie jest jedynym wyznacznikiem sprawności seksualnej. Presja na punkcie wielkości członka jest pogłębiana przez normy kulturowe oraz stereotypy, które negatywnie wpływają na dorastających chłopców. Z tego powodu kształtują się negatywne przekonania dotyczące męskości oraz sprawności seksualnej u dorosłych mężczyzn. Według badań około 55% mężczyzn jest zadowolonych z rozmiaru swojego penisa. Dla porównania 85% kobiet wykazało zadowolenie z rozmiaru penisa ich partnera.

W biologicznego punktu widzenia większy rozmiar przyrodzenia nie jest równoznaczny z lepszym stosunkiem czy osiąganiem większej satysfakcji seksualnej, przez któregokolwiek z partnerów. Wato zaznaczyć, że pochwa ma około 8-12 cm długości. Może ulec wydłużeniu podczas podniecenia seksualnego. Większość połączeń nerwowych, które odpowiadają za doświadczanie przyjemnych odczuć, znajduje się bliżej wejścia pochwy. Tutaj również znajduje się punkt G. Natomiast dalszej części, czyli te położone bliżej szyjki macicy, są nieunerwione. Z tego wynika, że długi penis nie jest potrzebny do odpowiedniej stymulacji pochwy i osiągnięcia przez kobietę orgazmu pochwowego. Co więcej, zbyt duży lub za gruby penis może powodować ból i dyskomfort podczas stosunku, a także prowadzić do występowania mikrourazów.

Częściej zamiast na długość członka zwraca się uwagę na jego grubość. Grubszy penis może mocniej przylegać do ścianek pochwy i dawać poczucie „szczelniejszego” wypełnienia, dzięki czemu intensywniej stymuluje zakończenia nerwowe.

Zdarza się, że partnerzy są niedopasowani anatomicznie, np. penis jest zbyt cienki, a pochwa za luźna. Wówczas dobrze wybierać odpowiednie pozycje, które pozwalają na lepszą stymulację. Przy niedopasowaniu warto również zadbać o odpowiednią grę wstępną, nawilżenie, a także o tym, że seks nie kończy się na penetracji i warto stosować różne formy pieszczot. Co więcej, kobiety mogą wykonywać ćwiczenia na wzmocnienie mięśni Kegla, które pozwolą czerpać większą satysfakcję podczas stosunku. Można również skorzystać z rozmaitych gadżetów erotycznych np. gumowych pierścieni na penisa.

Nie można również zapominać o tym, że nie tylko rozmiar członka wpływa na osiąganie satysfakcji seksualnej podczas stosunku. Jednym z czynników, które decydują o zadowolenia ze współżycia, jest udana relacja z parterem bądź partnerką. Warto również pamiętać o zaangażowaniu podczas stosunku – dbanie o przyjemność drugiej osoby, zaspokajanie potrzeb seksualnych oraz emocjonalnych, a nie wyłącznie skupianie się na sobie. Należy zadbać o dobrą komunikację i powiadamiać o swoich potrzebach, a także słuchać pragnień drugiej strony. Istotne do osiągnięcia satysfakcji seksualnej jest również zapewnienie poczucia bezpieczeństwa.

Jak mierzyć penisa?

Należy pamiętać, że mały rozmiar penisa w stanie spoczynku nie jest równoznaczny z małym rozmiarem podczas erekcji. Do mierzenia długości członka można użyć zwykłej linijki czy taśmy mierniczej, a do pomiaru grubości – miarki krawieckiej. Pomiaru należy dokonać w zacisznym i spokojnym miejscu, a prącie powinno być w stanie pełnej erekcji. Trzeba przyłożyć miarkę do kości łonowej i mierzyć aż do czubka żołędzi. Obwód mierzy się również we wzwodzie, owijając miarkę wokół prącia u podstawy albo w połowie jego długości. Na błędy pomiarowe może wpływać mocne owłosienie mężczyzny, posiadanie tłuszczu na brzuchu, które uniemożliwia dotarcie do kości łonowej czy mierzenie penisa od góry.

Warto pamiętać, że prowadzenie niezdrowego trybu życia może tymczasowo wpływać na zmniejszenie rozmiaru penisa. Jest za to odpowiedzialne na to m.in. palenie papierosów, obciążające treningi oraz korzystanie z substancji ze sterydami. Brak aktywnego życia erotycznego może powodować zanik mięśni ciał jamistych, a także zaburzać poziom testosteronu w organizmie, co przekłada się na zmniejszenie rozmiaru prącia. Wpływ mają również zaburzenia erekcji. Warto zaznaczyć, że są to tymczasowe zmiany, których można uniknąć, m.in. zmieniając nawyki oraz tryb życia.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony Beppy – tampony do seksu podczas okresu

 

Translate »