Czy można uprawiać seks analny w ciąży?

Czy można uprawiać seks analny w ciąży?

Czy można uprawiać seks analny w ciąży?

Chęć do uprawiania seksu analnego w czasie ciąży to sprawa indywidualna. Można doświadczyć wyższego libido w czasie ciąży czy obniżenia popędu seksualnego, a niektóre ciężarne nie widzą dużej zmiany. Jednak, podobnie jak w przypadku każdej aktywności seksualnej (w ciąży lub nie), warto rozważyć kilka czynników.


Czy można uprawiać seks analny w ciąży?

Seks analny w ciąży jest bezpieczny, chyba że inaczej zaleci lekarz. Dzieje się tak szczególnie w przypadku, kiedy pojawiają się problemy zdrowotne w obrębie odbytnicy. Po pierwsze, hemoroidy – obrzęk żył w kanale odbytu lub w jego okolicach  – ​​mogą być częstsze w czasie ciąży, co może prowadzić do dyskomfortu, bólu i krwawienia. Po drugie, jeśli istnieją szczeliny odbytu czy inne mikrourazy w tym miejscu nie można ich podrażniać. W trakcie ciąży częste są również zaparcia, które mogą powodować nieprzyjemne odczucia podczas seksu analnego.

Do przeciwwskazań zalicza się również wszelkie stany zagrażające zdrowiu czy życiu dziecka oraz matki w tym zagrożenie ciąży, nisko położone łożysko czy występowanie wszelkich chorób przenoszonych drogą płciową.

Następnie niektóre pozycje seksu analnego mogą być trudne lub niewygodne w trzecim trymestrze ciąży (to samo dotyczy pozycji seksualnych waginalnych). Warto wówczas poeksperymentować ze zmodyfikowaniem pozycji.

Jednak jeśli nie istnieją przeciwwskazania jak najbardziej można uprawiać seks analny. Co więcej, jedną z korzyści seksu analnego podczas ciąży jest to, że zmiany hormonalne, które wpływają na pochwę np. wywołują suchość, nie powinny wpływać na odbyt. Ważne jest, aby być świadomym i jasno komunikować poziomy komfortu z partnerem oraz wyrażać, co jest przyjemne, a co nie.

Wskazówki dotyczące seksu analnego podczas ciąży

Bezpieczeństwo i komfort to najwyższy priorytet podczas seksu analnego w czasie ciąży. Oto kilka wskazówek, które sprawią, że doświadczenie będzie przyjemniejsze dla obojga partnerów.

Użyj prezerwatywy, aby zapobiec możliwości przenoszeniu chorób przenoszonych drogą płciową, które mogą zostać przeniesione na dziecko. Jeśli przechodzisz z seksu analnego na seks waginalny, zmień prezerwatywę lub poproś partnera o umycie penisa, aby uniknąć przenoszenia bakterii.

Odbyt nie posiada naturalnego nawilżenia, więc użyj lubrykantu na bazie wody, aby zapobiec obtarciom i powstawaniu mikrourazów w tym pękaniu szczelin odbytu.

Uprawiaj seks analny powoli, aby zapobiec powstawaniu urazów. Przestań, jeśli poczujesz ból lub dyskomfort. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących dolegliwości, trzeba skonsultować się ze specjalistą.

Przeczytaj także:

Komputer cyklu do wyznaczania owulacji. Skuteczność ponad 99%. Planner urodzin.

Tester owulacyjny ze śliny do wyznaczania dni płodnych. Skuteczność działania 98% potwierdzona badaniami klinicznymi.

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja na smartfon. Wyrób medyczny.

 

Translate »