Regularny i nieregularny cykl miesiączkowy. Kiedy mówimy, że cykl miesiączkowy jest regularny a kiedy nieregularny

, Regularny i nieregularny cykl miesiączkowy. Kiedy mówimy, że cykl miesiączkowy jest regularny a kiedy nieregularny, Naturalna PłodnośćPrzyjmuje się, że regularne cykle miesiączkowe to takie, które trwają nie więcej niż tydzień i powtarzają się co 21-35 dni. Jako „podręcznikowy cykl” wskazuje się najczęściej taki, który trwa 28 dni, ale w granicach normy uznaje się także te, które wynoszą 21-35 dni. Rzadko jednak która kobieta może pochwalić się, że przez całe swoje życie miewała tylko regularne cykle. Organizm rządzi się własnymi prawami i często dochodzi w nim do różnego rodzaju przesunięć, na które nie mamy wpływu.

Nieregularne cykle charakteryzują się tym, że w ciągu roku znacznie różnią się swoją długością. Jednego miesiąca cykl trwa np. 22 dni, następnego 38. Najczęściej towarzyszą one młodym kobietom dopiero zaczynającym miesiączkować, kobietom po porodzie oraz w okresie zbliżającej się menopauzy. Wiąże się to z dużymi wahaniami hormonów, które mają miejsce u kobiet przechodzących przez któryś z tych etapów.  Na nieregularność wpływają również różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, np. stres, intensywny wysiłek fizyczny, zmiana klimatu, czy diety odchudzające. W takich wypadkach miesiączka może pojawić się zbyt wcześnie, opóźniać się lub w ogóle nie wystąpić przez parę tygodni. Kiedy spóźnia się już zbyt długi okres czasu powinno się odwiedzić lekarza ginekologa, który ustali jaka jest tego dokładna przyczyna. Często w takich przypadkach zaleca się stosowanie tabletek hormonalnych, które wyrównują cykl miesiączkowy. Problemy z regularnością cykli są także charakterystyczne dla niektórych chorób, np. chorób tarczycy czy zespołu policystycznych jajników. W takich przypadkach lekarz zaleci terapię farmakologiczną, która pomoże uregulować menstruację.

Przy nieregularnych cyklach krwawienia często bywają zbyt obfite albo przeciwnie – przypominają bardziej lekkie plamienie. Trwają również zbyt długo (powyżej 7 dni) lub zbyt krótko (poniżej 3 dni).

Powodem nieregularnych miesiączek może być również odstawienie antykoncepcji hormonalnej. Organizm, który przez jakiś okres czasu był sztucznie sterowany w zakresie płodności musi mieć czas na powrót do normy i wyregulowania. Po odstawieniu tabletek mogą pojawiać się nieregularne cykle, a w przypadku zastrzyku hormonalnego może to trwać nawet kilkanaście miesięcy.

TAGI: cykl miesiączkowy, miesiączka, nieregularny cykl, regularne cykle, nieregularne cykle, krwawienie miesiączkowe

Leave a Reply

Translate »