Przyczyny braku miesiączki

, Przyczyny braku miesiączki, Naturalna PłodnośćNagle przestałaś miesiączkować? Obawiasz się, że możesz być w ciąży? Sprawdź, co może opóźnić twój okres!

Naszym pierwszym skojarzeniem związanym z brakiem miesiączki jest ciąża, ponieważ to jej najbardziej charakterystyczny objaw. Jednak nie zawsze ciąża jest przyczyną niepojawiającego się okresu. Istnieje szereg różnych czynników, które mogą powodować zaburzenia cyklu menstruacyjnego, w tym opóźnienia miesiączki lub jej brak.

Kiedy nadciąga czas miesiączki, a nic nie wskazuje na to, by się pojawiła, przychodzi nam do głowy wiele myśli, począwszy od ciąży, przez zaburzenia hormonalne, po różnego rodzaju choroby. Jednak w wielu przypadkach spóźniający się okres jest związany z naturalną fizjologią kobiety, która rzadko kiedy chodzi jak w zegarku. Przesunięty o kilka dni okres mieści się w normie funkcjonowania cyklu i w przypadku młodych kobiet, które niedawno zaczęły miesiączkować jest to bardzo powszechna przypadłość. Jeśli jednak zawsze regularnie okres się pojawiał, a nagle gdzieś zaginął – warto skonsultować tę sprawę z ginekologiem.

Najczęstsze przyczyny braku miesiączki:

Ciąża

Gdy dochodzi do zapłodnienia ustaje na ten czas miesiączka. Macica od tej pory zacznie służyć, jako najlepszy inkubator dla dziecka i nie będzie dochodziło w niej do cyklicznych złuszczeń naskórka. Ciążę można wykryć już po 8-10 dniach za pomocą testów ciążowych, które można dostać w każdej aptece.

Wahania wagi

Kiedy gwałtownie chudniemy lub tyjemy dochodzi do rozregulowania się naszego organizmu. Często ma z tym związek również niewłaściwa dieta, głodówki itd. Mogą być to przyczyny niepojawiającej się miesiączki.

Stres

Silny, permanentny stres bardzo źle oddziałuje na cały organizm i może wywoływać wiele przykrych dolegliwości, a nawet chorób. Jest bardzo częstą przyczyną zaburzeń cyklu, ponieważ za jego sprawą rośnie poziom prolaktyny, która hamuje owulację.

Zespół policystycznych jajników

U kobiet cierpiących na PCOS dochodzi do zaburzeń hormonalnych, występują cykle bezowulacyjne, a na usg widać zmiany związane z wyglądem i wielkością jajników. Bardzo często miesiączki bywają wtedy nieregularne i w przyszłości  mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę.

Problemy z tarczycą

Niedoczynność lub nadczynność tarczycy mają bezpośredni związek z brakiem miesiączki, ponieważ dochodzi do zaburzeń hormonalnych w organizmie. W takim przypadku zawsze należy poinformować ginekologa, że mamy problemy z tarczycą.

Odstawienie antykoncepcji

Bezpośrednio po zrezygnowaniu z pigułek, zastrzyków, plastrów i innych hormonalnych metod antykoncepcyjnych mogą pojawić się zaburzenia cyklu menstruacyjnego, który musi stopniowo się wyregulować. Zazwyczaj nie powinno zajmować to więcej niż jeden cykl, choć w przypadku zastrzyków może potrwać trochę dłużej.

Karmienie piersią

Po urodzeniu dziecka, gdy matka naturalnie karmi piersią – nie pojawia się miesiączka. Wtedy również obniżona jest płodność.

Menopauza

Kobiety, które wkraczają w okres przekwitania zaczynają  nieregularnie miesiączkować, a w pewnym momencie miesiączka całkowicie zanika.

2 komentarze

  1. Dominika Lange

    U mnie problem był tego typu, że miałam baaardzo rozregulowane miesiączki w tym bardzo bolesne i obfite. Po tym jak zaczęłam stosowac antykocepcję rzeczywiście był czas, że sie poprawiło i były regularne, ale wciąż bardzo intensywne i bolące. Moja ginekolog kombinowała jak mogła – zmieniałyśmy tabletki chyba ze 3 razy, aż ostatecznie zmieniłam ginekologa… bo był czas że przez te zmiany w ogóle nie miałam okresu co wpędzało mnie w szał – wiadomo co sobie myślałam. Nowy ginekolog stwierdził, że powinnam dostawać zdecydowanie antykocepcję o obniżonej dawce hormonów i zaproponował wkładkę levosert którą mam juz rok. Po 3 mscach miesiączka powróciła, jest regularna i w dodatku nie boli jak dawniej

    Odpowiedz
  2. Michalina

    U mnie uregulowano miesiaczke za pomoca tabletek belara. Teraz mam cykl bardzo regularny, ale wczesniej to byla jakas tragedia. Nigdy nie wiedzialam tak naprawde kiedy dostane krwawienia i musialam zawsze byc przygotowana na wszelki wypadek 😡

    Odpowiedz

Leave a Reply

Translate »