Do miesiączki jeszcze daleko, a zaobserwowałaś, że na bieliźnie pojawiają się plamy krwi. Czy jest to powód do niepokoju? Sprawdź, co mogą oznaczać plamienia śródcykliczne.
Plamienia w trakcie cyklu to wydzielina z domieszką krwi wydobywająca się z pochwy w różnych momentach cyklu – na początku, w środku lub na końcu. To, na jakim etapie cyklu krwawienie się pojawiło ma znaczenie w aspekcie ewentualnej przyczyny, przez którą mogło wystąpić. Najczęściej przybiera kolor ciemnobrązowy, który przypomina nieprzyjemne upławy. Takie plamienie może być sprawą naturalną, wynikającą z wahań hormonalnych i nie oznaczać niczego poważnego. Bywa jednak również, że ma konkretny powód wynikający z różnych względów, np. brania leków, infekcji, chorób, silnego stresu, wieku itd. Zawsze jednak, gdy cokolwiek wzbudza naszą niepewność i obawy – wybierz się do ginekologa. Przeprowadzi odpowiednie badania i ustali przyczynę plamień.
Plamienia w środku cyklu
Najczęściej związane są z owulacją i spadkiem poziomu estrogenów w organizmie. Jest to normalna reakcja organizmu na nagłe obniżenie się tych hormonów podczas jajeczkowania. Takie plamienie powinno być niewielkie i zakończyć się wraz z owulacją. Jednak, jeśli nie utożsamiamy go z jednym z objawów owulacji, a wydzielina jest gęsta, obfita i towarzyszą jej inne niepokojące objawy, w takich sytuacjach może to oznaczać różnego rodzaju schorzenia narządów płciowych, np. mięśniaki macicy, nadżerkę, a także nowotwór.
Plamienia przed miesiączką
Plamienia pojawiające się na kilka dni przed spodziewaną miesiączką mogą być spowodowane zbyt małą ilością progestagenu, który przygotowuje macicę na zagnieżdżenie się zarodka, a następnie jest odpowiedzialny za utrzymanie ciąży. Związane jest to z niewydolnością ciałka żółtego, czyli tzw. niedomoga lutealna. Jeśli zdiagnozuje ją ginekolog, przepisze odpowiednie leki, ponieważ może przyczynić się do ewentualnych trudności z zajściem w ciążę i późniejszymi problemami z jej utrzymaniem. Plamienia przed miesiączką u kobiet po 40 roku życia, czyli w okresie przekwitania mogą oznaczać początek menopauzy. Wtedy dochodzi do naturalnych spadków progesteronu, a w związku z tym lekkich krwawień z macicy.
Plamienia podczas zażywania hormonów
Plamienia podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej są dość powszechne. W szczególności dotyczy to kobiet, które dopiero zaczynają przyjmować hormony, ponieważ plamienia pojawiają się najczęściej w trakcie pierwszych miesięcy ich stosowania. Problem może pojawić się również, jeśli przestaniemy przyjmować hormony, a po jakimś czasie znowu do nich powrócimy. Zdarza się to również kobietom, które korzystają z wkładek wewnątrzmacicznych. Należy również pamiętać, że plamienie może pojawić się w momencie, gdy zapomnimy przyjąć pigułki lub kilku pigułek z rzędu, ponieważ wystąpi wtedy tzw. krwawienie z odstawienia spowodowane zaprzestaniem dostarczania hormonów do organizmu.
Plamienie po stosunku
Krwawienie z pochwy po „pierwszym razie” jest sprawą zupełnie naturalną, ponieważ związane jest z przerwaniem błony dziewiczej. Może również zdarzyć się tak, że śluzówka pochwy będzie nieodpowiednio nawilżona i podczas seksu lub po nim kobieta będzie lekko plamić z powodu otarcia naskórka błony śluzowej. Jednak ból podczas stosunku, silniejsze krwawienia i ogólny dyskomfort nie są normalne, dlatego należy zgłosić się z tym problemem do ginekologa.
Plamienia mogą być objawem infekcji pochwy, chorób, konsekwencją korzystania z antykoncepcji hormonalnej, objawem nadciągającej menopauzy, a także efektem niegroźnych wahań hormonalnych w organizmie, które mają miejsce w trakcie cyklu menstruacyjnego. Jeśli zaobserwujemy u nas coś takiego, nie panikujmy. Wybierzmy się do ginekologa, który ustali przyczynę plamień i zaproponuje odpowiednie leczenie, o ile będzie konieczne.