Nadżerka szyjki macicy to nienowotworowy stan, który charakteryzuje się ubytkiem błony śluzowej. Schorzenie naraża komórki, które normalnie znajdują się w szyjce macicy, na działanie kwaśnego środowiska pochwy. Obszar jest nieregularny, zaczerwieniony i ma nierówną powierzchnię. Na szczęście lekarz może go łatwo zidentyfikować podczas badania za pomocą wziernika i rozpocząć odpowiednie leczenie. Jakie są przyczyny powstania nadżerki? Jak się ją leczy?
Nadżerka — przyczyny występowania
Nadżerka szyjki macicy jest powszechnym stanem ginekologicznym, który nie ma związku z rakiem szyjki macicy.
Podstawową przyczyną pojawienia się nadżerki są urazy mechaniczne, które obejmują: stosunek płciowy, używanie tamponów, wkładanie wziernika lub innych przedmiotów do pochwy. Może to mieć również miejsce w trakcie porodu czy po zbyt szybkim rozpoczęciu współżycia po porodzie.
Nadżerka czasami pojawia się w wyniku nieodpowiedniej — zbyt intensywnej — higieny intymnej m.in. przy stosowaniu irygacji dopochwowych lub korzystaniu z chemicznych środków antykoncepcyjnych czy kosmetyków o silnym działaniu. Wówczas istnieje możliwość naruszenia występującego w pochwie pH i wyściełającego miejsce nabłonka. Stan może również wystąpić jako objaw infekcji czy choroby intymnej jak opryszczka lub kiła.
Nadżerka szyjki macicy może być również spowodowana zmianami hormonalnymi (głównie związanymi z poziomem estrogenu w organizmie), co sprawia, że jest bardziej rozpowszechniony wśród dziewcząt w okresie dojrzewania, kobiet w ciąży, po menopauzie lub stosujących środki antykoncepcyjne zawierające estrogen (takie jak tabletki).
Nadżerka — postępowanie
Nadżerka zwykle nie powoduje objawów, niemniej niektóre kobiety mogą doświadczać lekkiego krwawienia, niebędącego miesiączką, szczególnie po stosunku płciowym czy badaniu wziernikiem. Nadżerce może również towarzyszyć poczucie dyskomfortu czy dolegliwości bólowe — również w trakcie współżycia czy badania. Czasami można zaobserwować, że śluz pochwowy jest podbarwiony krwią czy wydobywającą się z pochwy żółtą albo zielonkawą wydzielinę, która nie ma zapachu.
Warto zaznaczyć, że jeśli pojawiają się inne symptomy jak pieczenie, zaczerwienienie czy swędzenie miejsc intymnych, bóle brzucha, nasilające się krwawienie czy gorączka — to mogą one wskazywać na infekcję intymną czy inny poważniejszy problem medyczny. Wówczas należy udać się do specjalisty i rozpocząć odpowiednie leczenie.
Większość osób z nadżerką szyjki macicy nie jest świadoma, że ją ma. Lekarz zwykle diagnozuje stan podczas rutynowego badania miednicy. Wówczas specjalista będzie musiał wykluczyć raka szyjki macicy, jeśli miejsce wygląda na bardziej czerwone lub zaognione niż w normalnych warunkach. Może przeprowadzać następujące badania:
- Wymaz cytologiczny — polega na pobraniu małej próbki komórek z szyjki macicy w celu zbadania wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz zmian komórek nowotworowych lub przedrakowych.
- Kolposkopia — to gabinetowa procedura diagnostyczna stosowana do badania wnętrza pochwy, sromu i szyjki macicy Wykonuje się ją podobnie do rozmazu Pap, ale używa umożliwiającego podświetlenie i powiększenie narzędzia (kolposkopu) do wyszukiwania zmian, narośli i stanów zapalnych w komórkach.
Dobra wiadomość jest taka, że dla większości osób nadżerka szyjki macicy nie jest dokuczliwa i często nie wymaga leczenia. W rzadkich przypadkach jednostki, u których występują częste upławy lub plamienia, mogą skorzystać z leków łagodzących objawy.
Bardziej intensywne procedury lecznicze mają na celu zniszczenie komórek, które mogą powodować nieprzyjemne symptomy. Obejmują one:
- Diatermię — zabieg wykorzystuje ciepło do przyżegania dotkniętego nadżerką obszaru.
- Krioterapię — za pomocą sondy lekarz kieruje zimny dwutlenek węgla w celu zamrożenia danego miejsca.
Jeśli odczuwane objawy są związane z innym problemem zdrowotnym, wtedy działanie polega na leczeniu tego stanu.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet
Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu