, Nadżerka. Co to za choroba, co ja powoduje i w jaki sposób można się jej pozbyć?, Naturalna PłodnośćNadżerka. Co to za choroba, co ja powoduje i w jaki sposób można się jej pozbyć?

Zdiagnozowano u ciebie nadżerkę? Czy jest to poważna choroba i powinnam się martwić? Jak wygląda leczenie i czy jest bolesne? Czy nadżerka może powodować raka szyjki macicy? Sprawdź, czym jest ta choroba, co ją powoduje i w jaki sposób się jej pozbyć.

Czym jest nadżerka?

Nadżerka to pozornie niegroźna przypadłość, jednak nieleczona może przyczyniać się nawet do powstania raka szyjki macicy. Dlaczego? Wszelkie przewlekłe i częste infekcje, zakażenia i choroby układu rozrodczego kobiety wpływają negatywnie na środowisko szyjki macicy i w efekcie mogą prowadzić do zmian nowotworowych.

W przypadku nadżerki nie ma zazwyczaj poważniejszych powodów do niepokoju, ponieważ systematyczne wizyty u ginekologa oraz robienie cytologii pomogą w jej wykryciu i podjęciu decyzji, co do sposobu jej leczenia.

Nadżerka jest to niewielka czerwona ranka, która powstaje najczęściej na pochwowej części szyjki macicy. Narażone są na nią panie w wieku największej aktywności seksualnej (20-35 lat) i jest problemem wielu kobiet.

Przyczyny

Nadżerkę mogą powodować różne czynniki: częste infekcje pochwy, bakterie, wirusy, grzyby, wczesne rozpoczęcie współżycia, częsta zmiana partnerów seksualnych, urazy mechaniczne podczas stosunku (w wyniku zbyt suchego środowiska), problemy hormonalne oraz zbyt wczesny powrót do życia seksualnego po porodzie. Nie daje ona również żadnych charakterystycznych objawów, po których mogłybyśmy same zidentyfikować u siebie tę chorobę. Jednak uczęszczając systematycznie do ginekologa mamy pewność, że zostanie ona wykryta. Czasem może objawiać się tak, jak wiele innych chorób lub infekcji układu płciowego. Będą to przykładowo upławy, ból w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, ból podczas stosunku, bóle w dole brzucha, plamienia śródcykliczne itd. Warto robić systematycznie także cytologię, ponieważ to badanie da informacje, czy w nadżerce nie ma zmian nowotworowych. Jeśli zmiana się nie powiększa jest szansa, że będzie można wyleczyć ją farmakologicznie. Generalnie jednak nie powinno się z tym długo zwlekać, ponieważ nadżerkę określa się również, jako stan przedrakowy i zwiększa ona ryzyko zachorowania na nowotwór. Chorobowe miejsce nie posiada bowiem żadnej naturalnej ochrony przed infekcjami, wirusami i grzybami.

Leczenie

Sposoby leczenia nadżerki mogą być różne. Wiele zależy także od wielkości zmiany chorobowej.

Farmakologiczne – w postaci globulek i środków dopochwowych. Stosuje się je w przypadku małych nadżerek.

Koagulacja chemiczna – zmianę  smaruje się specjalnym środkiem, który powoduje złuszczanie się naskórka. W tym czasie przyjmuje się środki hormonalne, które mają na celu wspomóc leczenie. Jednak w przypadku tej metody, zdarza się, że należy ją powtórzyć, ponieważ za pierwszym razem nadżerka może nie ulec całkowitemu złuszczeniu. Ponadto rana może się dość długo goić.

Fotokoagulacja – stosuje się ją najczęściej w przypadku małych zmian. Polega na niszczeniu jej za pomocą specjalnych fal świetlnych. Zabieg nie jest bolesny i nie pozostawia po sobie blizn.

Elektrokoagulacja – Przeznaczona jest do wypalania większych zmian, które niszczy się za pomocą prądu elektrycznego. Impuls musi być odpowiednio wyregulowany i dobrany, ponieważ zbyt duży może powodować blizny, które spowodują bolesne miesiączki i problemy z rozwarciem w trakcie porodu. W trakcie zabiegu pacjentka jest znieczulona miejscowo, ale może wyczuwać nieprzyjemny swąd spalonej skóry.

Krioterapia – polega na zamrożeniu nadżerki za pomocą ciekłego azotu. Przez pewien czas mogą pojawiać się upławy, ale powinny one samoistnie ustąpić. Zabieg trwa bardzo krótko i można stosować go w przypadku dużych zmian chorobowych.

0 komentarzy

Leave a Reply

, Nadżerka. Co to za choroba, co ja powoduje i w jaki sposób można się jej pozbyć?, Naturalna Płodność
, Nadżerka. Co to za choroba, co ja powoduje i w jaki sposób można się jej pozbyć?, Naturalna Płodność
, Nadżerka. Co to za choroba, co ja powoduje i w jaki sposób można się jej pozbyć?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »