Żele intymne i lubrykanty – jakie są ich właściwości i kiedy należy je stosować

, Żele intymne i lubrykanty – jakie są ich właściwości i kiedy należy je stosować, Naturalna PłodnośćZazwyczaj stosuje się je w celu nawilżenia pochwy w czasie stosunku oraz zmniejszenia uczucia tarcia. Niekiedy też pozwalają urozmaicić życie seksualne. Różnią się  konsystencją, składem a nawet smakiem. Wybór lubrykantów i żelów intymnych na rynku jest ogromny. Dowiedz, kiedy warto je stosować i jakie są ich właściwości.

Kiedy stosować?

Głównym powodem, dla którego warto korzystać z lubrykantów jest występująca suchość pochwy. Z problemem tym borykają się często kobiety po porodzie, w czasie karmienia piersią oraz  w okresie menopauzy. Czasami brak odpowiedniego nawilżenia pochwy spowodowany jest stosowaniem kosmetyków, które mogą nadmiernie wysuszyć śluzówkę, takich jak: mydło, płyny do kąpieli oraz detergenty wykorzystywane do prania bielizny. Bywa, że przyczyną tego zjawiska  jest przyjmowanie nieodpowiedniej antykoncepcji lub niektórych leków (np. antydepresantów).  Pojawiająca się suchość pochwy towarzyszy też naturalnym zmianom w gospodarce hormonalnej w cyklu miesięcznym kobiety lub w wyniku działania długotrwałego stresu. Warto zaznaczyć, że stosowanie żelów intymnych nie rozwiąże faktycznego problemu, jakim jest  suchość pochwy, a jedynie zamaskuje objawy, dlatego w  przypadku długotrwałych dolegliwości zaleca się udać do ginekologa. Lubrykanty   stosują również pary, które chcą poprawić satysfakcję z życia seksualnego i wzmocnić poziom nawilżenia w czasie stosunku. Odpowiednio dobrane – gwarantują poślizg oraz zmniejszają niekomfortowe uczucie tarcia.

Na co się zdecydować?

Decydując się na zakup odpowiedniego żelu, warto zwrócić uwagę na jego właściwości oraz skład. Ze względu na właściwości wyróżniamy:

Lubrykanty zapachowe i smakowe– zawierają aromaty smakowe i są najczęściej barwione. W niewielkich ilościach nadają się do spożycia. Ze względu na swój skład  mogą wywoływać podrażnienia.

Lubrykanty na bazie silikonu – najbardziej nawilżające, nadające się do stosowania w wodzie, najczęściej wykorzystywane do stosunku analnego. O wiele trudniej je jednak zmyć, ich pozostałości mogą gromadzić się w pochwie i powodować infekcje. Nie zaleca się ich stosowania wraz z gadżetami erotycznymi.

Lubrykanty na bazie wody – posiadają naturalny skład i przyjazne dla skóry ph. Zazwyczaj nie powodują podrażnień i infekcji, łatwo je zmyć. Nie obniżają skuteczności prezerwatyw.

Lubrykanty hipoalergiczne – występują zazwyczaj na bazie wody, najczęściej pozbawione właściwości zapachowych oraz barwników. Posiadają prosty, naturalny skład, np., Sylk czy Klick. Często dodatkowo zawierają składniki przeciwzapalne, np. aloes, dzięki czemu minimalizują możliwość powstawania podrażnień.

Lubrykanty stymulujące – posiadają składniki, które mają za zadanie rozgrzewać lub schładzać skórę, przez co uwrażliwiają miejsca intymne na stymulację, a w konsekwencji podnoszą satysfakcję ze stosunku.

Lubrykanty ułatwiające zapłodnienie – ich skład oparty jest najczęściej na składnikach, które wspomagają ruchliwość  i żywotność plemników), przez co  mogą ułatwić zajście w ciążę, jak np. Conceive Plus czy PreFert żel.

Ważne jest też, by lepiej przyjrzeć się składowi produktu, ponieważ niektóre  składniki mogą nasilać ryzyko wystąpienia podrażnień, np.:

Spermicide nonoxynol-9 (N-9) –  jest silną substancją chemiczną, która może podrażniać miejsca intymne. Ponadto wykazuje działanie plemnikobójcze, dlatego pary starające się o dziecko powinny w szczególności zrezygnować z lubrykantów z tym składnikiem.

Cukier – często można spotkać go w składzie lubrykantów stymulujących oraz smakowych. Cukier, który przedostanie się do pochwy stwarza środowisko dla rozwoju bakterii. Wybierając smakowy żel, lepiej zdecydować się na ten, który posiada sztuczne słodziki.

Gliceryna – ciężka, oleista substancja. Bardzo trudno ją wymyć,  może powodować infekcje.

Oleje – w kontakcie z prezerwatywą mogą ją uszkodzić, poza tym często przyczyniają się do powstawania alergii miejsc intymnych oraz pęcherza.

Warto zwrócić uwagę na żele intymne posiadające składniki przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz regenerujące śluzówkę, tj. rumianek, aloes, pentanol.

 

Leave a Reply

Translate »