Dlaczego przed okresem pojawia się brązowa wydzielina?

Dlaczego przed okresem pojawia się brązowa wydzielina?

Dlaczego przed okresem pojawia się brązowa wydzielina?

Chociaż normalna wydzielina ma często kolor od przezroczystego do białego, brązowa może wystąpić w dniach poprzedzających okres i następujących po miesiączce. Zwykle nie powinno stanowić to powodów do niepokoju, może jednak wskazywać na problemy, takie jak infekcja czy ciąża pozamaciczna. Dlaczego przed okresem pojawia się brązowa wydzielina?

Czy brązowa wydzielina z pochwy jest normalna?

Wydzielina z pochwy, znana również jako śluz szyjkowy, jest naturalna. Szyjka macicy i pochwa wytwarzają śluz, który usuwa bakterie i stare komórki. To chroni przed infekcją oraz pomaga utrzymać zdrowie pochwy. Wydzielina jest produkowana w większej ilości w momencie podniecenia seksualnego i działa jako naturalny lubrykant. Śluz naturalnie zmienia się w odpowiedzi na fazy cyklu miesiączkowego, a wówczas może różnić się konsystencją czy zabarwieniem. Normalna wydzielina z pochwy jest przezroczysta, ale po połączeniu z krwawieniem miesiączkowym i wystawieniu na działanie tlenu może wyglądać na brązową czy ciemnoczerwoną.

Brązowa wydzielina jest zwykle oznaką wydalania resztek starej krwi. Po wystawieniu krwi na działanie tlenu może ona zmienić kolor na ciemniejszy czerwony lub brązowy. Macica jest środowiskiem bogatym w krew, a zanim błona śluzowa złuszczy się przed okresem minie trochę czasu i wówczas przed właściwą menstruacją można już zauważyć niewielkie ilości starej krwi w wydzielinie.

Przyczyny brązowej wydzieliny przed okresem

Wiele osób przed okresem doświadcza krwawienia śródcyklicznego. Jak wspomniano wyżej, ponieważ krew jest wystawiona na działanie tlenu, może zabarwić wydzielinę na brązowo. Najczęściej ilość jest niewielka i pojawia się w trakcie owulacji.

Krwawienie przed okresem jest również jednym ze wczesnych objawów ciąży (w wyniku implantacji — zagnieżdżenia się — zarodka w macicy) czy wejścia w etap perimenopauzy. Brązowa wydzielina przed menstruacją może się również pojawić podczas rozpoczęcia stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych, po badaniu ginekologicznym (np. wymazie cytologicznym), a także po energicznym seksie penetracyjnym.

Jeśli wystąpią brązowe upławy z pochwy wraz z innymi dokuczliwymi objawami lub niepokojącymi zmianami, należy skontaktować się z lekarzem. Niektóre potencjalnie poważniejsze przyczyny wydzielania brązowej wydzieliny przed okresem obejmują:

  • zespół policystycznych jajników (PCOS),
  • choroby przenoszone drogą płciową,
  • infekcje narządów płciowych (jak bakteryjne zapalenie pochwy czy drożdżyca pochwy),
  • ciążę pozamaciczną,
  • raka szyjki macicy.

Na konsultacji specjalista przeprowadzi odpowiednie badania, postawi diagnozę i zaproponuje leczenie, które ma na celu poprawę dobrostanu i funkcjonowania pacjentki.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Leave a Reply

Translate »