Wtórny brak miesiączki: czym jest, objawy, przyczyny i jak leczyć?

Wtórny brak miesiączki: czym jest, objawy, przyczyny i jak leczyć?

Wtórny brak miesiączki: czym jest, objawy, przyczyny i jak leczyć?

Wtórny brak miesiączki jest zanikiem miesiączkowania u osób, które wcześniej miały menstruację. Jakie są jego przyczyny i objawy? Jak wygląda leczenie?

Co to jest wtórny brak miesiączki?

Wtórny brak miesiączki występuje, gdy masz co najmniej jedną miesiączkę i przestajesz miesiączkować przez trzy miesiące lub dłużej — czyli jest to stan zatrzymania miesiączkowania.

Wtórny brak miesiączki choć niepokojący, to zwykle nie jest szkodliwy dla zdrowia. W większości przypadków można go skutecznie leczyć. Ale aby uniknąć komplikacji, musisz zająć się podstawowymi czynnikami, które powodują brak miesiączki.

Wtórny brak miesiączki — przyczyny

Podczas normalnego cyklu miesiączkowego wzrasta poziom estrogenu — hormonu odpowiedzialnego za rozwój seksualny i reprodukcyjny kobiet. Wysoki poziom estrogenu powoduje pogrubienie błony śluzowej macicy. Podczas owulacji, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, stężenie hormonu spada. Wówczas dochodzi do miesiączki — wydalenia wraz z krwią resztek pogrubionej błony.

Brak równowagi hormonalnej jest najczęstszą przyczyną wtórnego braku miesiączki. Nierównowaga hormonalna może wystąpić w wyniku:

  • guzów na przysadce mózgowej,
  • nadczynności tarczycy,
  • niskiego poziomu estrogenów,
  • wysokiego poziomu testosteronu,
  • stosowania antykoncepcji hormonalnej,
  • zabiegów medycznych (jak chemioterapia) i zażywania leków (np. leków przeciwpsychotycznych).

Stany takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS) mogą powodować zaburzenia równowagi hormonalnej, które prowadzą do wzrostu torbieli jajników. Torbiele jajników to łagodne lub niezłośliwe guzy, które rozwijają się w jajnikach. PCOS może również powodować brak miesiączki.

Tkanka bliznowata, która tworzy się w wyniku infekcji miednicy mniejszej lub zabiegów wielokrotnego rozszerzania i łyżeczkowania, może również zapobiegać menstruacji.

Na okres wpływa również masa ciała. Kobiety z nadwagą lub mające mniej niż 15 procent tkanki tłuszczowej mogą przestać miesiączkować. Jest to szczególnie obserwowalne w przypadku sportowczyń, które intensywnie trenują.

Kolejną możliwą przyczyną wtórnego braku miesiączki jest stres emocjonalny.

Objawy wtórnego braku miesiączki

Podstawowym objawem wtórnego braku miesiączki jest brak kilku okresów z rzędu. Kobiety mogą również doświadczać:

  • trądziku,
  • suchości pochwy,
  • pogłębienia głosu,
  • nadmiernego lub niechcianego wzrostu włosów na ciele,
  • bólów głowy,
  • zmian w widzeniu,
  • wycieku wydzieliny z brodawki sutkowej.

Zadzwoń do lekarza, jeśli przegapiłaś więcej niż trzy kolejne okresy lub jeśli którykolwiek z wymienionych objawów nasił się.

Diagnozowanie wtórnego braku miesiączki

Na konsultacji lekarz zbierze wywiad medyczny oraz przeprowadzi badanie fizykalne. Następnie wykona test ciążowy, żeby wykluczyć ciążę, a także zleci serię badań krwi — żeby zmierzyć poziom hormonów we krwi m.in. estrogenu i testosteronu.

Specjalista może również zastosować badania obrazowe do zdiagnozowania wtórnego braku miesiączki. MRI, tomografia komputerowa i badania ultrasonograficzne pozwalają lekarzowi zobaczyć narządy wewnętrzne, co umożliwia poszukiwanie torbieli lub innych narośli na jajnikach lub macicy.

Wtórny brak miesiączki — jak leczyć?

Leczenie wtórnego braku miesiączki różni się w zależności od przyczyny stanu. Zaburzenia równowagi hormonalnej można leczyć uzupełniającymi lub syntetycznymi hormonami. Twój lekarz może również zalecić chirurgiczne usunięcie torbieli jajników, blizn lub zrostów macicy.

Często rekomenduje się również wprowadzenie pewnych zmian w stylu życia, jeśli waga lub rutyna ćwiczeń przyczyniają się do stanu. W razie potrzeby warto zgłosić się do dietetyka — specjalista przekaże, jak zdrowo zarządzać swoją wagą i aktywnością fizyczną.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Leave a Reply

Translate »