Suchość pochwy to częsta dolegliwość występująca zarówno wśród młodych jak i starszych kobiet. Oprócz poczucia niedostatecznego nawilżenia miejsc intymnych, dolegliwości tej towarzyszą również objawy takie jak świąd czy pieczenie. Dostateczna ilość śluzu w pochwie jest natomiast warunkiem przyjemnych pieszczot intymnych i współżycia. Jego brak lub niewystarczająca ilość może wywoływać ból i skutecznie zniechęcić do kolejnych zbliżeń z partnerem. W związku z powszechnością problemu suchości pochwy ,istnieje wiele rozwiązań na jego pozbycie się. W pierwszej kolejności należy jednak ustalić przyczynę dolegliwości, najlepiej z zaufanym ginekologiem.
Przyczyny suchości pochwy
Brak odpowiedniej ilości śluzu w pochwie to objaw, którego przyczyn może być bardzo wiele. Niedostateczne nawilżenie miejsc intymnych u młodych kobiet występuje często w okresie ciąży i podczas karmienia piersią. Nadmierny stres, depresja i stany lękowe, antybiotykoterapia oraz przyjmowanie specjalistycznych leków np. antyhistaminowych także znacząco wpływa kobiecy organizm, w tym na stan i komfort okolic intymnych. Wszelkie infekcje- zarówno bakteryjne jak i grzybicze mogą znacząco obniżyć komfort współżycia jak i funkcjonowania na co dzień, które oprócz świądu, bólu i upławów odpowiadają za suchość pochwy. Zwrócić uwagę należy także na ogólny stan zdrowia kobiety.
Przyczyną suchości pochwy jest również często przebieg menopauzy. To trudny czas dla większości kobiet, ponieważ nie licząc wielu innych przykrych objawów jak uderzenia gorąca i spadek libido, według badań aż 1 na 3 kobiety odczuwa dyskomfort związany z niedostatecznym nawilżeniem miejsc intymnych.
Jak poradzić sobie z suchością pochwy?
Niezależnie od przyczyny zawsze warto skonsultować swój problem z zaufanym ginekologiem. Suchość pochwy spowodowana infekcją bakteryjną lub grzybiczą mija zazwyczaj po odpowiednim leczeniu farmakologicznym- przepisanej dawce antybiotyku lub środków przeciwgrzybiczych. Tak samo jest w przypadku zażywania specjalistycznych leków wpływających przy okazji na naturalne wydzielanie śluzu. Zmiana farmaceutyków na inne lub całkowite ich odstawienie powinno przynieść ulgę. Należy jednak pamiętać, aby nie robić tego na własną rękę a jedynie pod opieką lekarza.
W momencie spadku estrogenów podczas menopauzy, których niedobór odpowiada za suchość pochwy polecane są niekiedy globulki zawierające estriol. W rzadszych przypadkach stosuje się zastępczą terapię hormonalną. Aby wspomóc organizm w tym trudnym dla kobiety czasie, warto zainwestować także w produkty zawierające fitoestrogeny jak np. czerwona koniczyna. Fitoestrogeny działają analogicznie do żeńskich hormonów płciowych. Zwiększają nie tylko produkcję śluzu ale także łagodzą inne objawy menopauzy.
W przypadku suchości pochwy, która spowodowana jest czynnikami jak np. stres czy lęk należy sięgnąć po specjalnie dobrany żel intymny. Dziś możemy znaleźć ich mnóstwo w aptekach czy drogeriach, po czym wybrać idealny dla siebie. Oprócz tego mamy do wyboru specjalistyczne globulki dostępne bez recepty, które w swoim składzie zawierają min. kwas mlekowy oraz kwas hialuronowy nawilżający i odbudowujący ścianki pochwy. Codzienny relaks jak znalezienie czasu dla siebie, ćwiczenie yogi i szczere rozmowy z bliskimi na temat swoich przemyśleń i lęków znacząco wpływają na polepszenie stanu naszego zdrowia psychicznego, co pozwala także z powodzeniem rozluźnić nasze ciało.
Przy bardzo dużej dawce stresu lub lęku o charakterze seksualnym nie róbmy jednak nic wbrew sobie. Ciało broni się wtedy przed zbliżeniem z konkretnego powodu i nie będzie gotowe dopóki my nie będziemy gotowi psychicznie na współżycie z partnerem. Poczucie komfortu i bezpieczeństwa gra w seksualności człowieka znaczącą rolę. Jeśli problem niedostatecznego nawilżenia pochwy ma naturę psychiczną warto poszukać pomocy u specjalisty np. psychologa/seksuologa.
Przeczytaj także: