Nietrzymanie moczu – kiedy dochodzi do mimowolnego nietrzymania moczu

W jakich sytuacjach może dojść do mimowolnego nietrzymania moczu?

W jakich sytuacjach może dojść do mimowolnego nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu  jest częstym i dla wielu osób wstydliwym problemem. Nasilenie waha się od sporadycznego wycieku moczu podczas kaszlu lub kichania, aż po potrzebę oddania moczu, która jest tak nagła i silna, że ​​nie zdążysz dotrzeć do toalety. Jeżeli utrata kontroli nad pęcherzem utrudnia Ci codzienną aktywność, nie wahaj się i idź do lekarza. W jakich sytuacjach może dochodzić do nietrzymania moczu?

Co to jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to mimowolna utrata kontroli nad pęcherzem. Może się to zdarzyć, gdy mięśnie pęcherza są zbyt słabe lub zbyt aktywne. To schorzenie może dotknąć osoby w każdym wieku.

Wyróżnia się cztery rodzaje nietrzymania moczu: wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z parcia, nietrzymanie moczu z przepełnienia i nietrzymanie mieszane.

Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu ciecz wycieka, gdy wywierasz nacisk na pęcherz poprzez aktywności jak kaszel, kichanie, śmiech, ćwiczenia lub podnoszenie czegoś ciężkiego.

Nietrzymanie moczu z naglącym parciem występuje, gdy odczuwasz silną, uporczywą potrzebę oddania moczu. Ten typ jest spowodowany skurczami pęcherza, które powodują wydalanie moczu i jest powszechnie określany jako pęcherz nadreaktywny. Może być spowodowany drobnym schorzeniem, takim jak infekcja, lub poważniejszym stanem, takim jak zaburzenie neurologiczne czy cukrzyca.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia wynika z nagromadzenia się płynów w pęcherzu. Kiedy pęcherz stanie się zbyt pełny, mocz zacznie wyciekać. Może to być konsekwencją niemożności całkowitego opróżnienia pęcherza podczas oddawania moczu lub po prostu nieświadomości konieczności oddania moczu.

Przy mieszanym nietrzymaniu moczu doświadczasz więcej niż jednego rodzaju utraty kontroli nad pęcherzem – najczęściej odnosi się to do połączenia nietrzymania wysiłkowego i nietrzymania moczu z przepełnienia.

Przyczyny nietrzymania moczu

Chociaż przyczyny nietrzymania moczu zależą od wielu czynników, kobiety są dwa razy bardziej narażone na schorzenie niż mężczyźni ze względu na budowę ciała. Układ moczowy zdrowego mężczyzny pozostaje stosunkowo niezmienny przez całe życie, podczas gdy układ moczowy kobiety jest zbudowany tak, aby był bardziej elastyczny. To właśnie ta elastyczność umożliwia kobietom rodzenie dzieci, ale jednocześnie sprawia, że ​​układ moczowy jest bardziej podatny na osłabienie – nawet u kobiet, które nigdy nie zajdą w ciążę.

Kiedy należy udać się do lekarza w sytuacji mimowolnego oddawania moczu?

Rozmawiając o nietrzymaniu moczu z lekarzem, możesz czuć się nieswojo. Dobrym pomysłem może być skonsultowanie się z lekarzem, jeśli stan:

  • Powoduje częste oddawanie moczu (8 lub więcej razy dziennie)
  • Sprawia, że jest się zmęczonym z powodu utraty snu związanej z nietrzymaniem moczu
  • Wpływa na ograniczenie działań i interakcji społecznych
  • Ma negatywny wpływ na jakość Twojego życia
  • Jest przejawem poważniejszej choroby podstawowej

Należy również zgłosić się do lekarza, jeśli zaobserwujemy krew w moczu czy inne niepokojące objawy.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Kubeczek menstruacyjny BEPPY Cup, który nie przecieka dzięki specjalnemu wewnętrznemu kołnierzowi

Leave a Reply

Translate »