Podczas dojrzewania w ciele dochodzi do wielu zmian. Jedną z nich jest pojawienie się miesiączki. Okres sygnalizuje, że układ rozrodczy rozwija się prawidłowo. Niepotrzebnie jest to temat tabu – miesiączka jest naturalna i nie trzeba się wstydzić.
Kiedy powinna pojawić się pierwsza miesiączka?
Pierwsza miesiączka nazywana jest menarche (grec. men – miesiąc, arche – początek). Okres to cykliczne krwawienie z dróg rodnych. Pod wpływem hormonów złuszcza się błona śluzowa macicy, która jest wydalana z organizmu.
W Polsce u większości osób pierwszy okres pojawia się zazwyczaj między 12. a 14. rokiem życia. Nie jest to jednak reguła. Na czas wystąpienia miesiączki wypływa m.in. budowa i masa ciała, choroby, ogólny stan zdrowia, czynniki genetyczne i środowiskowe, prowadzony styl życia.
Regularny cykl menstruacyjny trwa od 21 do 35 dni, jednak najczęściej – 28 dni. Jego czas trwania uzależniony jest od czynników indywidualnych.
Nieregularne miesiączki u nastolatek – przyczyny
Trzeba pamiętać, że pojawienie się pierwszej miesiączki nie oznacza zahamowania rozwoju ciała. W organizmie dzięki pracy hormonów nadal zachodzą ważne, naturalne procesy. Z tego powodu miesiączki mogą być nieregularne. Pierwsze okresy są najczęściej bezowulacyjne, dlatego nieregularne miesiączkowanie może trwać do dwóch lat.
Na zaburzenia miesiączkowania wpływa prowadzony styl życia. Dojrzewający organizm potrzebuje odpowiedniej ilości odpoczynku. Z tego wynika, że brak snu oraz przewlekłe zmęczenie mogą skutkować nieregularnym okresem. Co więcej, na miesiączkowanie ma również wpływ przeżywany silny i długotrwały stres czy intensywne przeżycia psychiczne. Takie zaburzenia miesiączkowania najczęściej ustępują po zniknięciu czynnika wywołującego nieprzyjemne samopoczucie. Na regularność okresu wpływa również podróżowanie i wynikające z niego zmiany klimatu.
Ważną przyczyną nieregularnego miesiączkowania jest nadmierna aktywność fizyczna oraz restrykcyjna dieta. Żeby poprawnie funkcjonować, ciało potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. Po ciężkiej codziennej pracy musi wypoczywać, żeby móc się zregenerować. Intensywna, czyli częsta, długotrwała i obciążająca organizm aktywność fizyczna może zaburzać miesiączkowanie. Podobnie jest w przypadku nagłego spadku masy ciała oraz zaburzeń odżywania, na które cierpi wiele nastolatek. Do przyczyn zaburzeń miesiączkowania zalicza się również otyłość.
Za nieregularne miesiączki odpowiadają również rozwijające się infekcje czy choroby. Są to m.in. zespół policystycznych jajników, choroby tarczycy, choroby przenoszone drogą płciową, cukrzyca.
Dla osób aktywnych seksualnie nieregularny okres może być oznaką ciąży. W takim przypadku można wykonać domowy test ciążowy i zgłosić się do ginekologa. Zaburzenia miesiączkowania powoduje również przyjmowana antykoncepcja. Hormonalne metody antykoncepcyjne mogą wpływać na nasilenie oraz czas trwania okresu.
Kiedy należy się udać do lekarza?
Każdy niepokojący objaw dobrze zgłosić specjaliście. Warto jednak zaznaczyć, że na samodzielną wizytę u lekarza można się wybrać dopiero po ukończeniu 18. roku życia. Wcześniej należy udać się z opiekunem.
Do lekarza można udać się w przypadku bolesnych i intensywnych miesiączek czy skąpego krwawienia oraz plamienia, braku menstruacji przez od 3 do 6 miesięcy. Konsultacji z lekarzem wymagają również: infekcje oraz choroby, podejrzenie ciąży i ciąża, zaburzenia odżywiania.
Przeczytaj także:
Tester owulacyjny do wyznaczania dni płodnych i niepłodncych na podtsawie kropli śliny. Skuteczność 98% potwierdzona badaniami klinicznymi. Skuteczne monitorowanie cyklu.
Wkładka antykoncepcyjna diafragma Caya, którą sama zakładasz i wyjmujesz jak tampon – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej
Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku