W całym życiu za sprawą krwawień menstruacyjnych kobieta traci przeciętnie 36 litrów krwi. Miesiączka, zwłaszcza obfita jest dużym obciążeniem dla organizmu. Szybka utrata znacznej ilości płynów (w tym krwi) przyczynia się min. do uczucia zmęczenia, zawrotów głowy, omdleń i innych dokuczliwych objawów indywidualnych dla każdej pacjentki. W momencie, gdy nadmierne krwawienie wywołuje niepokój, konieczna może okazać się wizyta u ginekologa. Na podstawie badań możliwe będzie postawienie prawidłowej diagnozy oraz w razie potrzeby wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Jak rozpoznać miesiączkę krwotoczną?
Zdrowa kobieta każdego miesiąca wydala około 20-80ml krwi. W niektórych cyklach można zauważyć jej wzmożoną ilość, co spowodowane jest np. nadmiernym wysiłkiem w postaci aktywności fizycznej (jako, że ruch przyspiesza utratę krwi mamy wrażenie, że jest jej więcej). Aby stwierdzić czy krwawienie utrzymuje się na prawidłowym poziomie, należy dokonać obserwacji dziennie zużytych podpasek lub tamponów. Przyjmuje się, że przymusowa, cogodzinna zmiana środków higienicznych (także w nocy) świadczy o bardzo obfitej miesiączce. Pomocne w ustaleniu, czy pacjentka boryka się z anemią może okazać się wykonanie morfologii krwi w pobliskim laboratorium. Jest to tanie, szybkie oraz łatwo dostępne badanie, które informuje o ogólnym stanie zdrowia. Najważniejszym parametrem świadczącym o nadmiernym krwawieniu jest zbyt niska hemoglobina. Białko to znajduje się w erytrocytach i ma za zadanie dotleniać tkanki w całym organizmie. Należy pamiętać, aby wyniki zawsze konsultować z lekarzem.
Przyczyna krwotocznych miesiączek
Za bardzo obfite miesiączki odpowiadać mogą różne czynniki. Do najczęstszych przyczyn należą zaburzenia krzepliwości krwi, gospodarki hormonalnej lub pracy tarczycy, polipy i mięśniaki, a także rak szyjki macicy oraz jajnika. Leczenie polega na przyjmowaniu odpowiednich środków farmakologicznych jak tabletki hormonalne (przy regularnym stosowaniu osłabiają miesiączki) czy leki przeciwkrwotoczne lub przeprowadzeniu zabiegu adekwatnego do nabytej choroby. Nadmierne krwawienie może być rezultatem stosowania wkładek domacicznych w celu zapobiegania ciąży. Spirala jest inwazyjną metodą antykoncepcyjną, dlatego też w niektórych przypadkach istnieje konieczność zmiany antykoncepcji na inną.
Przeczytaj także: