Infekcje i choroby pochwy dają o sobie znać na różne sposoby. Przede wszystkim odczuwa się świąd, ból, pieczenie, swędzenie, szczypanie. Zazwyczaj pojawiają się różnego rodzaju upławy, a także może wystąpić nieprzyjemny zapach. Jak każde zmiany chorobowe – powodują zmiany w wyglądzie danej tkanki, którą zaatakowała choroba. W przypadku zewnętrznej części pochwy – warg sromowych – kobieta za pomocą lusterka jest sama w stanie zobaczyć, czy pojawiły się na nich, np. ropne naloty, wysypka, czy zaczerwienienie. W momencie jednak, gdy problem dotyczy wewnętrznej waginy – wtedy może stwierdzić to jedynie lekarz za pomocą badania ginekologicznego.
Zewnętrzne zmiany w wyglądzie waginy można zaobserwować, np. w przypadku zapalenia gruczołów Bartholina, które spowodowane są przez gronkowce i paciorkowce, które tworzą ropień na wargach sromowych. Jest to nieprzyjemna przypadłość, zazwyczaj dotyka młode kobiety, które często zmieniają partnerów seksualnych. Ważne, aby nie lekceważyć choroby, która niewyleczona, może przejść w stan przewlekły. Lekarz zaleca w takich przypadkach nasiadówki ze specjalnym roztworem oraz antybiotyki.
Wewnętrzne zmiany wyglądu waginy spowodowane są najczęściej przez różnego rodzaju stany zapalne pochwy: grzybicze, bakteryjne, wirusowe itd. Są one powszechne i prędzej, czy później przydarzą się z pewnością każdej kobiecie. Ich przyczyną mogą być urazy mechaniczne, stosowanie leków, nieodpowiednia higiena, niektóre kosmetyki, alergie, częsta zmiana partnerów seksualnych itd. Objawy bywają różne, w zależności od przyczyny stanu zapalnego. Są to jednak najczęściej upławy, dyskomfort, swędzenie, nieprzyjemny zapach i zmiana wyglądu narządu. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta u ginekologa, który ustali przyczynę stanu zapalnego i zaplanuje odpowiednie leczenie.