Czy miesiączka jest kobiecie potrzebna

Czy miesiączka jest kobiecie potrzebna

Czy miesiączka jest kobiecie potrzebna

Miesiączka to kilkudniowe krwawienia z dróg rodnych kobiety, świadczące o rozpoczęciu nowego cyklu. Składa się on przeważnie z 25-33 dni, a jego regularność zależy od równowagi hormonalnej kobiety. Wydzielina menstruacyjna zawiera w sobie mieszaninę krwi oraz złuszczonej błony wyścielającej wnętrze macicy. To nic innego jak bogate w składniki odżywcze endometrium, które ma za zadanie wspierać rozwój płodu przed powstaniem łożyska.

U części społeczeństwa istnieje przekonanie, że miesiączka to coś niepotrzebnego. Brak okresu natomiast uznawany jest za luksus. Na całym świecie wiele kobiet zmaga się z  bolesnymi dolegliwościami związanymi z krwawieniem. Bywają dni, gdy są zmuszone zostać w domu z powodu złego samopoczucia. Planowanie terminu wakacji, wycieczek czy nawet ślubu jest często podyktowane tym, kiedy będziemy miały okres.

Czy trzeba być całkowicie zależnym od cyklu miesiączkowego? Odpowiednia antykoncepcja pozwala kobiecie wpływać na jej gospodarkę hormonalną- za jej pomocą można ominąć krwawienia. Wystarczy tylko zażyć tabletkę, przykleić plaster lub zaaplikować pierścień dopochwowy w odpowiednim czasie- nie robimy wtedy przerwy na okres. Czy naprawdę miesiączka jest taka zła? Czy jest ona potrzebna kobiecie?

Do czego potrzebna jest miesiączka i jakie spełnia funkcje?

Pierwszy okres to znak, że dziewczynka osiągnęła dojrzałość płciową i jest zdolna wydać na świat potomstwo. To odpowiedź organizmu na proces dojrzewania, który toczy się w organizmie nastolatki. W momencie nieprawidłowości rozwojowych, znacznych zaburzeń hormonalnych, przeżycia traumy lub gwałtownego spadku masy ciała menstruacja zostaje zahamowana lub pojawia się bardzo rzadko.

Kolejnym możliwym problemem są zbyt obfite i przedłużające się miesiączki. Mogą świadczyć o problemach związanych z krzepnięciem krwi, anemii oraz zmianach występujących wewnątrz dróg rodnych jak np. torbielach czy mięśniakach. To znak, że z naszym ciałem dzieje się coś złego. Warto jak najszybciej udać się do specjalisty w celu odpowiedniej diagnostyki i wdrożenia leczenia. Za pośrednictwem miesiączki możemy więc poniekąd kontrolować stan naszego zdrowia i reagować w odpowiednim czasie.

Zadaniem miesiączki jest także odpowiednie przygotowanie macicy do zagnieżdżenia się powstałego zarodka. Złuszczanie się błony śluzowej pozwala na ponowne rozpoczęcie cyklu menstruacyjnego i wydalenie nadmiaru endometrium.

Przeczytaj także:

Diafragma Caya – antykoncepcja mechaniczna- skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

Komputery cyklu cyclotest – nowoczesna i skuteczna antykoncepcja niehormonalna

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych na smartfon

 

Leave a Reply

Translate »