Ciasna pochwa – co zrobić z bardzo ciasną pochwą? Przyczyny i jak leczyć?

Ciasna pochwa - co zrobić z bardzo ciasną pochwą? Przyczyny i jak leczyć?

Ciasna pochwa – co zrobić z bardzo ciasną pochwą? Przyczyny i jak leczyć?

To mit, że kanały pochwy powinny być wąskie, zwarte, małe i ciasne. Jednak czasami dzieje się tak z powodu problemów zdrowotnych. Co zrobić z bardzo ciasną pochwą?

Za ciasna pochwa — przyczyny

Istnieje wiele powodów, dla których pochwa może wydawać się ciaśniejsza niż zwykle i powodować ból.

Infekcje, które mogą powodować ciasność pochwy, obejmują choroby przenoszone drogą płciową.

Przyczyną mogą być również urazy czy blizny pochwy lub otaczających ją tkanek powstałe w wyniku wypadków, urazów fizycznych, porodu lub ostrego seksu.

Kolejną przyczyną jest dyspareunia. To stan charakteryzujący się bólem podczas stosunku penetrującego, wynikający z problemów psychicznych lub fizycznych. Z biegiem czasu bolesny stosunek może prowadzić do reakcji obronnej, powodując, że pochwa wydaje się zbyt ciasna, co uniemożliwia penetrację.

Wykorzystywanie seksualne każdego rodzaju lub stopnia jest traumatycznym wydarzeniem, które często ma trwały wpływ na zdrowie psychiczne ofiary. Może to sprawić, że seks – nawet codzienny, dobrowolny seks – będzie stresujący i przytłaczający. Ponadto, mechanizm „uciekaj lub walcz” może powodować mimowolne napięcie mięśni dna miednicy, co prowadzi do bolesnego stosunku lub niemożności penetracji.

Urodzenie dziecka drogą pochwową może spowodować zmiany w elastyczności i wrażliwości kanału pochwy, a także fizyczne zmiany w mięśniach zaangażowanych w poród. W przypadku karmienia piersią wahania poziomu estrogenu mogą powodować suchość pochwy, powodując dyskomfort, a czasem utratę elastyczności.

Kolejnym powodem jest pochwica. Charakteryzuje się mimowolnymi skurczami mięśni występującymi tuż przed penetracją. Te skurcze mogą być zarówno bolesne, jak i krępujące, pojawiające się przed seksem, założeniem tamponu lub podczas badań lekarskich.

Zmiany hormonalne spowodowane schorzeniami, lekami lub menopauzą mogą skutkować szeregiem objawów, w tym między innymi atrofią pochwy, zmniejszoną elastycznością pochwy czy suchością.

Kilka problemów medycznych, zabiegów i stanów może skutkować zaostrzeniem lub niemożnością łatwego „rozluźnienia”. Leczenie raka, takie jak radioterapia, stany zapalne lub podrażniające otaczające tkanki oraz leki wpływające na hormony mogą powodować problemy.

Za ciasna pochwa — jak leczyć?

Penetracja nie powinna stanowić bólu czy dyskomfortu. Chociaż każde ciało i pochwa są wyjątkowe, można wypróbować kilku niezawodnych metod, które pomogą zmniejszyć objawy i przyczyny leżące u podstaw uczucia zbytniej ciasności. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

Jednym z najbardziej skutecznych jest użycie specjalnie zaprojektowanego rozszerzacza pochwy. To wyrób medyczny w kształcie przypominającym tampon lub dildo, delikatnie zwężający się u góry, aby ułatwić początkową penetrację. Są wykonane z materiałów klasy medycznej. Są dostępne w szerokim zakresie rozmiarów i długości.

Pochwa jest stworzona tak, aby rozszerzać się i wydłużać podczas podniecenia, co oznacza, że podniecenie jest warunkiem wstępnym penetracji. Istnieje wiele różnych rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć pobudzenie np. wydłużenie gry wstępnej.

Kiedy jesteś podniecona, pochwa uwalnia również naturalny lubrykant, dzięki czemu penetracja jest mniej bolesna lub trudna. Jeśli penetracja rozpocznie się zbyt wcześnie i nie zostaniesz nawilżona, możesz odczuwać ból. Skorzystaj wtedy z lubrykantu na bazie wody.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Rozszerzacze pochwy – czym są i dla kogo są przeznaczone

 

 

 

 

Translate »