Rozszerzacze pochwy – czym są i dla kogo są przeznaczone

rozszerzacze pochwy, Rozszerzacze pochwy – czym są i dla kogo są przeznaczone, Naturalna PłodnośćNie zawsze łatwo jest spojrzeć bezpośrednio na swoje problemy seksualne. Czasami schorzenia powodują ograniczenia lub ból podczas penetracji pochwy. Z tego powodu lekarze zalecają stosowanie rozszerzaczy pochwy. Czym są i kto powinien ich używać?

Rozszerzacz pochwy — co to?

Rozszerzacze pochwy (dilatory pochwy) są stosowane jako element terapii rehabilitacyjnej dna miednicy dla funkcji seksualnych. Są przeznaczone do rozszerzania tkanek, a także wzmocnienia mięśni miednicy. To narzędzie wspomaga poprawę komfortu podczas penetracji pochwy, co może przełożyć się na podwyższenie jakości życia seksualnego kobiet i ich partnerów.

Rozszerzacze pochwy — charakterystyka i zalety

Dilator pochwy jest wykonany z medycznego silikonu. Służy do samodzielnego stosowania i domowej terapii pomagającej rozciągnąć ściany pochwy. W zestawie znajduje się kilka rozszerzaczy różniących się rozmiarami, dzięki czemu można je dopasować do swoich potrzeb. Niektóre z nich posiadają także dodatkowy uchwyt ułatwiający ich wprowadzenie do pochwy.

Rozszerzacze pochwy — dla kogo są przeznaczone i kto powinien jej stosować

Pierwszą grupą kobiet, które mogą z nich korzystać, są kobiety ze schorzeniami powodującymi zmiany anatomiczne w obrębie miednicy. Obejmuje to uwarunkowania genetyczne (zespół Mullera-Agenesis lub zespół Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera), operację (po histerektomii, naprawie wypadnięcia lub operacji korekty płci), odpowiedź na leczenie medyczne (przeszczep przeciw gospodarzowi — GVHD) i osoby z rakiem, z problemami seksualnymi po radioterapii, leczeniu raka piersi itp.

Druga grupa obejmuje kobiety ze schorzeniami, które mogą powodować bolesną lub ograniczoną penetrację pochwy czy stosunek płciowy. Ta kategoria obejmuje między innymi wulwodynię, westibulodynię, zanik sromu i pochwy, zwężanie pochwy, liszaj twardzinowy, zespół bolesnego pęcherza moczowego, śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, nacięcie krocza i ból miednicy po porodzie.

Trzecia grupa obejmuje kobiety z przewlekłym bólem miednicy, u których występują objawy ze strony obręczy miednicy (staw krzyżowy, kość ogonowa, okolica łonowa) lub nieprzyjemne dolegliwości dotykające pęcherza i jelit. Często w tym przypadku rozszerzacz jest używany jako jeden ze sposobów rozciągania mięśni dna miednicy.

Czwarta grupa obejmuje kobiety, które nie są w stanie poddać się badaniu ginekologicznemu miednicy mniejszej, nosić tamponu podczas miesiączki ani być aktywne seksualnie z penetracją pochwy pomimo chęci i wielokrotnych prób. Stany, które to utrudniają to pochwica i dyspareunia. Często te kobiety muszą nauczyć się kontrolować reakcje mięśni, skupiać się na technikach wkładania przedmiotów do pochwy i rozumieć neurobiologiczne aspekty bólu, strachu i niepokoju.

Terapia rozszerzaczami pochwy np. Vagiwell lub FEMILA pomaga zmniejszyć dyskomfort i ból u dotkniętych wyżej wymienionymi problemami kobiet i zacząć czerpać przyjemność ze współżycia czy innych czynności życia codziennego.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Translate »