Hemoroidy nie tylko u osób starszych. Przyczyna ich powstawania i leczenie

Hemoroidy

Hemoroidy

Hemoroidy nazywamy potocznie chorobę hemoroidalną, która polega na nadmiernym przekrwieniu guzków krwawniczych znajdujących się w kanale odbytniczym. Nazwę tej przypadłości kojarzymy najczęściej z osobami starszymi, jednakże dotyczy ona także osób bardzo młodych.

Głównymi objawami świadczącymi o hemoroidach są czasowe krwawienia z odbytu oraz jego świąd, ból w trakcie oddawania stolca oraz w niektórych przypadkach ciągłe parcie i uczucie niepełnego wypróżnienia. Po zaobserwowaniu tych objawów warto  zwrócić się do lekarza w celu dokładnej diagnozy by wykluczyć chociażby przetoki lub szczeliny odbytu.

Hemoroidy – przyczyna ich powstawania

Istnieje wiele czynników które powodują powstanie hemoroidów. Do najczęstszych z nich zaliczamy otyłość i siedzący tryb życia a także częste zaparcia oraz dietę ubogą w błonnik, stąd też najbardziej narażone są na nie osoby starsze. W niektórych sytuacjach za rozwój homoroidów odpowiada przebyta ciąża lub wielokrotne porody. Zwiększenie rozmiarów macicy oraz zmiany w obszarze jamy brzusznej mogą przyczyniają się do ich powstania.

Leczenie hemoroidów

Aby zwalczyć hemoroidy musimy zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz styl życia. Odpowiednia dawka ruchu oraz zadbanie o dawkę błonnika w swojej diecie może przyczynić się do pomniejszenia dyskomfortu. Od strony czysto medycznej zalecane jest przyjmowanie leków przeciwobrzękowych, przeciwzaparciowych oraz przeciwzapalnych. Nierzadko także pomocne okazuje się stosowanie dedykowanych maści oraz czopków, które pozwalają na poczucie ulgi w wyjątkowo ciężkich dniach.

Trzeba natomiast pamiętać,  że hemoroidy występujące podczas ciąży mogą być leczone tylko w ograniczony sposób- zazwyczaj jest to leczenie zachowawcze. Flawonoidy to jeden z najbardziej popularnych składników, które wchodzą w skład lekarstw na tą przypadłość. Na ogół ich dobra tolerancja przyczynia się do ich powszechnego stosowania, są także bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Przy zaawansowanych żylakach odbytu niestety może być konieczny zabieg. Do najpopularniejszych należy np. skleroterapia. Polega ona na zaaplikowaniu fenolu do wnętrza żylaka. W rezultacie naczynia krwionośne zamykają się i następuje skurczenie się hemoroidów. Drugim popularnym zabiegiem jest podwiązanie gumką. Cieszy się on ok. 87% skutecznością. Na wewnętrzny żylak zakładana jest elastyczna gumka, tak by odciąć od niego dopływ krwi. Obumarła tkanka odpada w ciągu następnych 7 dni. Istnieją także metody kauteryzacjne polegające na pomniejszeniu hemoroidów za pomocą chirurgii laserowej lub kriochirurgii.

Przeczytaj także:

Test owulacyjny wielokrotnego użytku na Smartfon z Darmową aplikacją na iOS i Android

Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

Jak szybko zajść w ciążę? Wskazówki dla par starających się o dziecko.

 

 

 

Leave a Reply

Translate »