Fakty i mity o raku szyjki macicy i jajnika

Rak szyjki macicy i jajnika

Rak szyjki macicy i jajnika

Rak szyjki macicy to jeden z  częstszych nowotworów, na które cierpią kobiety i jednocześnie najczęściej występujący nowotwór złośliwy, jeśli chodzi o narządy płciowe pań. Zapadalność Polek na tę chorobę na tle innych krajów europejskich jest niestety bardzo wysoka. Z kolei rak jajnika jest bardzo podstępny i trudno go wykryć. Zazwyczaj dzieje się to przypadkowo, ponieważ długo nie daje żadnych charakterystycznych objawów.

Na temat tych nowotworów krąży wiele różnych opinii, lecz wiele z nich jest nieprawdziwych. Oto najpopularniejsze fakty i mity dotyczące raka szyjki macicy i jajnika:

Mit: Zły wynik cytologii jest równoznaczny z rakiem

Jest to błędne przekonanie, choć pierwsza reakcją pań, które dowiadują się, że mają zły wynik cytologii to przerażenie i myśl, że zachorowały na raka. Mit ten powoduje niepotrzebne zamieszanie i stres, których unikniemy posiadając odpowiednią wiedzę na ten temat. Owszem, głównym zadaniem cytologii jest wykrywanie nowotworów narządów rodnych kobiety, ale również stanów tzw. przedrakowych, czyli takich, w których dochodzi do jakiś zmian w obrębie macicy – nadżerki, czy nawet zwykłych infekcji. Dlatego nie wpadajmy w panikę, gdy usłyszymy, że wyniki są nie najlepsze, ponieważ nie jest to jeszcze równoznaczne z nowotworem.

Fakt: Cytologię należy wykonywać regularnie

Przynajmniej raz na trzy lata, a najlepiej raz w roku – z taką częstotliwością należy wykonywać cytologię, która może uratować życie. Rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium jest praktycznie zawsze wyleczalny, dlatego tak istotna jest profilaktyka w tym zakresie. Badanie przeprowadza się w gabinecie ginekologicznym i trwa krótką chwilę. Lekarz na specjalnej szczoteczce pobiera wymaz z szyjki macicy, po czym jest on badany pod kątem zmian przedrakowych i nowotworowych.

Mit: Na raka jajnika i szyjki macicy chorują tylko kobiety w starszym wieku

Niestety nowotwory te dotyczą zarówno kobiet starszych, jak i stosunkowo młodych. Można na nie zachorować praktycznie w każdym wieku, choć prawdą jest, że najczęściej zapadają na nie kobiety po okresie menopauzy. Spada wtedy znacznie odporność układu immunologicznego i rośnie prawdopodobieństwo zachorowań.

Mit: Większe prawdopodobieństwo zachorowań dotyczy kobiet, które miały wielu partnerów seksualnych

Nie ma to większego znaczenia. Wirusem HPV można zarazić się już podczas jednego stosunku, dlatego mając stałego partnera lub nie uprawiając seksu od dłuższego czasu nie możemy czuć się bezpiecznie.

Fakt: Rak szyjki macicy jest wywoływany przez wirus HPV

Można się nim zarazić podczas kontaktów seksualnych. Ma on wiele różnych typów, a dwa z nich są odpowiedzialne za większość zachorowań na raka szyjki macicy. Najwięcej zakażeń dochodzi w okresie, kiedy kobiety są najbardziej czynne seksualnie, ale nowotwór może rozwinąć się dopiero wiele lat później – może, ale nie musi, ponieważ zarażenie wirusem HPV nie oznacza, że ze 100% pewnością dojdzie do pojawienia się raka.

Mit: Nikt  w rodzinie nie chorował na raka szyjki macicy więc na niego nie zachoruję.

Na ten nowotwór może zachorować każda kobieta, bez względu na wiek, czy ewentualne przypadki zachorowań w rodzinie. W przeciwieństwie do raka piersi i jajników – nie jest on aż tak bardzo związany z genami i dziedziczeniem, dlatego cytologia powinna być obowiązkowym badaniem dla wszystkich kobiet.

Fakt: Objawy raka jajników przypominają problemy gastrologiczne

Wzdęcia, uczucie pełności, brak apetytu, niestrawność, zaparcia to objawy przypominające na pierwszy rzut oka problemy, z którymi zazwyczaj udajemy się do gastrologa. Tymczasem mogą one oznaczać nowotwór jajników. Jest on na tyle problematyczny, że generalnie rzadko kiedy daje jakieś objawy, a jeśli już, nie są one tak charakterystyczne, jak w przypadku innych nowotworów. Często są tak mało oczywiste, że w ogóle nie zwracamy na nie uwagi. Podczas badania ginekologicznego niepokojące może być powiększenie któregoś z jajników, ale dopiero badanie histopatologiczne jest wiarygodnym sposobem na wykrycie choroby.

Mit: Prezerwatywa daje 100% pewność, że nie dojdzie do zakażenia wirusem HPV

Choć prezerwatywa jest powszechnie uważana za metodę antykoncepcji, która chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową to nigdy nie ma 100% pewności, że do zakażenia nie dojdzie. Wirusy potrafią przenikać przez mikroszczeliny, które posiada nawet lateks.

Mit: Rak szyjki macicy mnie nie dotyczy, bo od zawsze prowadzę zdrowy tryb życia

Byłoby to bardzo idealistyczne podejście, ale niestety nawet najzdrowszy styl życia, dobra dieta, brak używek i regularna aktywność fizyczna nie są w stanie ustrzec nas przed rakiem. Z pewnością jednak takie podejście spowoduje, że nasz organizm będzie bardziej odporny na różnego rodzaju wirusy i odwdzięczy nam się dobrym samopoczuciem i kondycją.

Fakt: Można sprawdzić, czy jest się nosicielem wirusa HPV

Istnieją testy, dzięki którym dowiemy się, czy jesteśmy nosicielami tego wirusa. Taka wiedza pozwala na wykonywanie częstszej cytologii, ponieważ jeśli testy wykażą obecność HPV to należymy od tego czasu w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwór.

 

Leave a Reply

Translate »