Czy długość miesiączki zmienia się wraz z wiekiem?

Długość miesiączki a wiek kobiety

Długość miesiączki a wiek kobiety

Miesiączka to nieodłączny element funkcjonowania każdej zdrowej kobiety. W ciągu życia przeciętnie doświadcza ona około 450 krwawień- w zależności od ilości ciąż i gospodarki hormonalnej. Od tego kiedy zaczniemy miesiączkować zależy wiele czynników. Decydują o tym min. predyspozycje genetyczne, dieta, miejsce zamieszkania oraz masa ciała. Najczęściej jest to 10-14 rok życia, przy czym wcześniej dojrzewają dziewczęta z nadwagą lub po prostu o większej masie ciała w stosunku do dziewczynek szczupłych. Długość, obfitość i regularność krwawień zmienia się wraz z wiekiem, niekiedy jednak zmienia się także pod wpływem dolegliwości ginekologicznych i prowadzonego trybu życia.

Miesiączka w wieku nastoletnim

Krwawienia u nastoletnich dziewcząt są zazwyczaj dość skąpe. Dopiero z wiekiem stają się bardziej obfite. Na początku są często nieregularne, co spowodowane jest stabilizowaniem się kobiecych hormonów. To czas odkrywania swojej kobiecości.

Miesiączka 20 i 30-latki

Menstruacja w tym wieku jest najbardziej przewidywalna i charakteryzuje się względnie stałym cyklem trwającym 28-33 dni. Jej długość to średnio 3-7 dni. Pod względem biologicznym to najlepszy moment aby postarać się o dziecko.

Z wiekiem miesiączka może stawać się bardziej obfita, czemu towarzyszą większe niż dotychczas skurcze macicy.

Miesiączka 40-latki i starszej kobiety

W tym wieku część kobiet zaczyna powoli doświadczać okresu przekwitania czyli tzw. menopauzy. To ostatni moment, aby zajść w ciążę. Należy jednak pamiętać, że może wiązać się to z większą ilością porodowych powikłań jak i problemów z prawidłowym rozwojem dziecka. Miesiączka trwa krócej niż dotychczas, natomiast zmiany hormonalne powodują jej cięższy przebieg w sferze zarówno fizycznej jak i psychicznej. Pojawia się coraz mniej regularnie, aż do całkowitego zaniku. Tylko 10% kobiet wkracza w okres menopauzalny bez wcześniejszych wydłużeń cyklu miesiączkowego.

Przeczytaj także:

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych na smartfon z aplikacją w j. polskim

Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

 

Leave a Reply

Translate »