Ból owulacyjny: czy każda kobieta go odczuwa i czym się charakteryzuje oraz jak go odróżnić?

Ból owulacyjny

Ból owulacyjny

Ból owulacyjny świadczy o występowaniu owulacji, czyli pęknięciu pęcherzyka Graafa i uwolnieniu komórki jajowej. Towarzyszy mu zwykle dyskomfort i uczucie kłucia w okolicach jednego z jajników. Dla wielu kobiet planujących potomstwo stanowi sygnał o najbardziej płodnym dniu w cyklu.

Jakie są przyczyny bólu owulacyjnego?

Około 14 dnia cyklu pęcherzyk Graafa osiąga pełną dojrzałość i pęka, uwalniając tym samym komórkę. W momencie jej uwolnienia pojawia się również krew i płyn, które niekiedy wywołują podrażnienia i dolegliwości bólowe. Ból owulacyjny najczęściej odczuwany jest jako kłucie w prawej lub lewej stronie podbrzusza. Najczęściej nie jest on tak intensywny jak bywa to w przypadku bólu miesiączkowego, jednak zdarza się, że niektóre kobiety odczuwają w związku z nim spory dyskomfort.

Jak długo trwa ból owulacyjny?

Długość utrzymywania się dolegliwości związanych z owulacją jest kwestią indywidualną.  Niektóre kobiety odczuwają go w ciągu kilku minut, u innych objawy utrzymują się nawet do kilkunastu godzin. Nie musi on również występować w każdym cyklu. Jeśli ból owulacyjny jest bardzo dokuczliwy można go złagodzić poprzez ciepłą kąpiel lub stosowanie środków przeciwbólowych.

Jak rozpoznać, że to ból owulacyjny?

Oprócz nieprzyjemnego kłucia w jajniku pojawiają się również inne objawy: mdłości, uczucie gorąca, bóle głowy, tkliwość piersi, wrażenie pogorszenia samopoczucia psychicznego i fizycznego. O najbardziej płodnym dniu świadczy również konsystencja i wygląd śluzu. W tym dniu jest on zwykle bardziej obfity, przejrzysty i rozciągliwy. Ponadto niektóre kobiety doświadczają wtedy wyraźny wzrost poziomu libido. Chcąc upewnić się o momencie owulacji można wykonać specjalny test owulacyjny, np. Afrodyta – szybki test owulacyjny ze śliny.

Przeczytaj także:

Monitory płodności – komputery cyklu do antykoncepcji niehormonalnej i planowania dziecka

Skuteczność i zasada działania testów owulacyjnych ze śliny

 

Leave a Reply

Translate »