Ból jajników. Powody bólu jajników i jak im zaradzić?

, Ból jajników. Powody bólu jajników i jak im zaradzić?, Naturalna PłodnośćOdczuwasz ból w podbrzuszu i martwisz się, że to jajniki? Czy zawsze musi oznaczać coś niepokojącego? Czy w takich sytuacjach należy wybrać się niezwłocznie do lekarza? Poznaj odpowiedzi na pytania, które nurtują wiele kobiet, ponieważ bóle jajników są dość częstą przypadłością, mającą jednak wiele różnych przyczyn.

Jajniki są to niewielkiej wielkości dwa narządy znajdujące się przy bocznych ścianach miednicy. Są odpowiedzialne za produkcję hormonów oraz komórek jajowych. Wizualnie przypominają dwa migdały. Kurczą się wraz z wiekiem i ich funkcja wygasa w okresie menopauzy. Przyczyny bólu jajników mogą być różne i niekoniecznie muszą oznaczać coś poważnego. Często ból ten jest związany z naturalnym funkcjonowaniem cyklu miesiączkowego i oznacza, że w ciele zachodzą comiesięczne zmiany, np. owulacja, zespół napięcia przedmiesiączkowego. Podobnie bywa, gdy  kobieta jest w ciąży i organizm przygotowuje się na przyjęcie dziecka. Ból jajników może być spowodowany także nadmierną ilością stresu, czy nieodpowiednią pozycją seksualną.  Warto w takich sytuacjach skorzystać z pomocy seksuologa.  Jednak jeżeli bóle utrzymują się dłuższy czas, mają silne natężenie lub towarzyszą im inne objawy, np. upławy, temperatura, wymioty, parcie na pęcherz, biegunka, bardzo obfite miesiączki, plamienia śródcykliczne wtedy należy niezwłocznie wybrać się do lekarza, ponieważ najprawdopodobniej będą związane z jakimś schorzeniem.

Przyczyny bólu jajników

Endometrioza

Jest to choroba związana z wszczepianiem się endometrium poza obszar macicy ( w inne tkanki). Jednym z jej objawów mogą być bóle jajników, często określane jako ból w podbrzuszu po stosunku.

Nadżerka  

Jest to niewielka czerwona ranka, która powstaje najczęściej na pochwowej części szyjki macicy. Narażone są na nią panie w wieku największej aktywności seksualnej i należy do dość często występującej kobiecej przypadłości. Może objawiać się m.in. bólem jajników.

Torbiele jajników

Jajniki mają prawo boleć w momencie, gdy pojawią się na nich torbiele, które powiększając się, powodują ucisk. W momencie, gdy dojdzie do ich pęknięcia i wylania się płynu dochodzi do zapalenia otrzewnej. W przypadku torbieli może również dojść to ich skrętu spowodowanego zastopowaniem przepływu krwi do jajnika. Wtedy też może pojawić się ostry ból w podbrzuszu.

Zapalenie jajników

Często nazywane również zapaleniem przydatków, związane jest ze stanem zapalnym w obrębie jajników i jajowodów. Powodują go bakterie spowodowane najczęściej  nieodpowiednią higieną lub kontaktami seksualnymi z zarażonymi osobami. Najczęściej dotyka młode kobiety w okresie największej aktywności seksualnej. Objawem zapalenia jajników jest promieniujący ból po obu stronach podbrzusza, wymioty, biegunka, dlatego często mylone jest z zatruciem pokarmowym

Zapalenie dróg moczowych

Bakterie, które powodują zapalenie pęcherza mogą przenieść się na narządy rodne i wywoływać ich ból.

Nowotwór jajnika

Nowotwór ten początkowo w ogóle nie daje konkretnych objawów, dlatego jest trudny do wykrycia. Dopiero, gdy jest już w zaawansowanym stadium powoduje silne bóle w podbrzuszu. Niestety wtedy jest już najczęściej zbyt późno na leczenie, dlatego tak ważna jest profilaktyka.

TAGI: jajniki, owulacja, drogi rodne, torbiele jajników, zapalenie dróg moczowych, endometrioza, nadżerka, nowotwór jajnika

Leave a Reply

Translate »