Najnowsze urządzenie do badania piersi w domowych warunkach ze skutecznością 81,5%. Sukces polskich naukowców.
Profilaktyka raka piersi zaczyna się w domu. Ma ona kluczowe znaczenie w procesie rozpoznania niepokojących zmian i rozpoczęcia ewentualnego leczenia. Jest to niezwykle istotne, ponieważ im szybciej podejmie się zdecydowane kroki interwencji medycznej, tym większe prawdopodobieństwo wyleczenia.
W przypadku nowotworów czas ma zawsze kluczowe znaczenie. Wykrycie raka w początkowym stadium rozwoju daje naprawdę ogromne szanse na pomyślny przebieg terapii, dlatego każda kobieta powinna zadbać o chociażby podstawy profilaktyki w tym zakresie. Pierwszy krok to oczywiście samobadanie piersi. Trwa około 10-15 minut i powinno składać się z dwóch etapów: wzrokowej kontroli piersi oraz badania dotykowego, które wykonuje się przed lustrem, pod prysznicem i na łóżku. Najlepiej wykonywać je ok. 7-8 dni po menstruacji. Bardzo przydatną rzeczą w tej kwestii jest wprowadzona na rynek specjalna rękawica do samobadania piersi FemiGlove, która znacznie zwiększa wrażliwość dotyku, przez co dużo łatwiej wykryć nawet bardzo małe guzy, czy zgrubienia. Jest bardzo łatwa i wygodna w użytkowaniu oraz można ją stosować wielokrotnie.
Poza samodzielnym badaniem piersi za pomocą rękawicy, np. FemiGlove, czy też bez, do dyspozycji kobiet w kwestii profilaktyki raka piersi pozostawało do tej pory także badanie u ginekologa, USG oraz Mammografia. Sytuacja się zmieniła, gdy w październiku tego roku wprowadzone zostało na rynek medyczny nowoczesne urządzenie, które ze skutecznością nawet 81,5% pozwala wykryć raka piersi samodzielnie, w warunkach domowych. Mowa o urządzeniu Braster i zastosowanej w nim nowoczesnej technologii będących w całości dziełem polskich naukowców. Można już je zakupić na stronie producenta, a w najbliższym czasie będą dostępne również w aptekach.
Braster jest pierwszym na świecie urządzeniem do badania piersi w warunkach domowych z wykorzystaniem termografii kontaktowej – metody obrazowania czynnościowego. Zmiany nowotworowe w piersi emitują ciepło, które dzięki tej metodzie zostaną wykryte za pomocą urządzenia Braster. Badanie w warunkach domowych polega na przyłożeniu urządzenia do piersi, które jest połączone poprzez aplikację w telefonie z centrum telemedycznym firmy. Tam dokonuje się automatyczna interpretacja badania i i jeśli zostaną wykryte jakieś niepokojące zmiany, wtedy badana kobieta otrzyma komunikat informujący ją, że powinna udać się na badania do lekarza specjalisty. Interpretacja wyniku opiera się o specjalne algorytmy opracowane przez twórców całej technologii. Całość jest badaniem diagnostycznym, które nie zastępuje USG, czy mammografii, które również zaleca się kobietom wykonywać w ramach profilaktyki raka piersi.
Urządzenie Braster przeszło pomyślnie testy kliniczne i właśnie rozpoczyna swoją karierę. W najbliższych miesiącach polska technologia ma wejść na rynek europejski, a w przyszłości również i amerykański.
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy