Rozstępy – Przyczyny ich występowania i jak skutecznie się ich pozbyć

, Rozstępy – Przyczyny ich występowania i jak skutecznie się ich pozbyć, Naturalna PłodnośćNajpierw czerwone pręgi, a potem blade tygrysie paski – rozstępy pojawiające się na piersiach, udach, brzuchu, ramionach, pośladkach to zmora wielu kobiet. Nie są groźne dla zdrowia, ale należą do uciążliwego problemu estetycznego. Niestety, gdy przybiorą postać przypominającą bliznę, bardzo trudno się ich wtedy pozbyć. Jaka jest przyczyna ich powstawania i czy można ich jakoś uniknąć?

Przyczyny

Przyczyny pojawiających się rozstępów mogą być różne. Najczęściej dotyczą pań, które są w ciąży albo niedawno rodziły. Wtedy pod wpływem hormonów zachodzą liczne zmiany w strukturze skóry i produkcji włókien kolagenowych, które nie działają korzystnie na nasze ciało. Ponadto tycie i rozciąganie się skóry podczas ciąży, w szczególności na piersiach i brzuchu przyczynia się do  utraty elastyczności skóry i w efekcie do rozstępów. Generalnie wszelkie gwałtowne zmiany wagi ciała, np. tycie i gwałtowne chudniecie sprzyjają tego typu problemom. Mają one również podłoże genetyczne, ponieważ jeśli w bliskiej rodzinie kobiety cierpiały na rozstępy, to prawdopodobne, że my również będziemy tym obciążone. W przypadku, gdy zbyt intensywnie ćwiczymy na siłowni i jesteśmy dłuższy czas na niskokalorycznej diecie, która nie dostarcza naszemu organizmowi wszystkich potrzebnych mikroskładników także istnieje ryzyko, że pojawią się u nas rozstępy. Czasem jednak nie obserwujemy u siebie żadnego konkretnego bodźca, który mógłby spowodować ich wystąpienie, a mimo to się pojawiają. Czy można temu zaradzić?

Profilaktyka

W przypadku rozstępów zdecydowanie najlepiej sprawdza się reguła „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Znacznie łatwiej wzmacniać skórę, tak aby nie była podatna na uszkodzenia włókien, bądź oddziaływać na nią, gdy rozstępy są w początkowej fazie.  Kiedy zbledną i przybiorą formę blizn są praktycznie nie do usunięcia i możemy jedynie starać się je rozjaśnić. Jeśli chodzi o profilaktykę to przede wszystkim skórę należy nawilżać i ujędrniać przy pomocy balsamów i kremów. Kiedy rośnie u nas prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów, np. ciąża, wtedy warto sięgnąć już po specjalistyczne preparaty, które przeznaczone są do tego typu problemów. Mają silniejsze działanie uelastyczniające i nawilżające. Dobrze wykonywać 1-2 razy w tygodniu peeling złuszczający, który jednocześnie ujędrni  skórę oraz spowoduje, że kremy będą lepiej się wchłaniały.  Innym środkiem zapobiegawczym rozstępom, ale również i cellulitowi jest oczywiście ruch i aktywność fizyczna. Wszelkie ćwiczenia redukujące tkankę tłuszczową przyczyniają się do poprawy jędrności całego naszego ciała, co zmniejsza ryzyko pojawienia się nieestetycznych pręg. Trzeba mieć jednak na uwadze, że zbyt szybki proces chudnięcia (spowodowany drastycznym zmniejszeniem kalorii w diecie) przy jednoczesnym braku stymulacji skóry poprzez ćwiczenia lub w drugą stronę – zbyt intensywny wysiłek fizyczny – może doprowadzić do rozstępów. Stąd też wszystko powinniśmy robić z rozsądkiem, najlepiej w porozumieniu z dietetykiem lub trenerem personalnym. Na poprawę jędrności ciała wpływają również zabiegi dermokosmetyczne lub specjalistyczne w gabinetach odnowy biologicznej, które oferują dzisiaj ogrom tego typu kosmetycznych działań. Wybór jest naprawdę olbrzymi i każda kobieta z pewnością znajdzie coś dla siebie. Na poprawę jakości naszej skóry możemy działać także od wewnątrz poprzez dietę bogatą w odpowiednie składniki i minerały, a także suplementację. Uczestniczą w syntezie kolagenu oraz korzystnie działają na skórę m.in witaminy C, PP, A, E, B5, cynk i krzem.

Gdy rozstępy już się pojawią

Kiedy zauważymy, że na naszym ciele zaczęły się pojawiać nieestetyczne pręgi trzeba od razu zacząć działać. Gdy zjaśnieją – będzie już za późno i niewiele uda nam się wtedy ukryć. To co możemy zrobić same, to przede wszystkim systematyczne, dokładne wcieranie i wmasowywanie kremów przeznaczonych do skóry, na której pojawiły się już rozstępy. Wiele z nich dostępnych jest w drogeriach, czy aptekach, ale jeśli chcemy dokładniejszej porady i silniejszego środka – warto zgłosić się do dermatologa lub kosmetologa, który nam w tym zakresie odpowiednio doradzi. Na rozjaśnianie rozstępów dobrze działają maseczki zawierające sok z cytryny, aloes, oliwa itd. które możemy wykonać samodzielnie w domu. Kiedy chcemy jednak sięgnąć po cięższą artylerię warto wybrać się do gabinetu kosmetycznego lub dermatologicznego, w którym zaproponują nam, jaki zabieg pomoże w walce z pojawiającymi się już rozstępami. Często w takich wypadkach wykonywana jest, np. mezoterapia, laseroterapia, mikrodermabrazja, głębokie peelingi itd. Należy pamiętać, że im starsze są rozstępy, tym znacznie trudniej zminimalizować ich widoczność, dlatego zawsze działajmy jak najszybciej, ponieważ same z siebie – nigdy nie zbledną i nie znikną.

Leave a Reply

Translate »