Potliwość rąk: Przyczyny i Jak można temu zaradzić.

, Potliwość rąk: Przyczyny i Jak można temu zaradzić., Naturalna PłodnośćNadmierne pocenie się jest przypadłością bardzo nieprzyjemną i krępującą. Może dotyczyć całego obszaru ciała lub poszczególnych jego części. Jednym z częstszych przypadków jest nadmierna potliwość dłoni.

W zależności od jej nasilenia, potrafi utrudniać normalne funkcjonowanie i przeszkadzać w wielu czynnościach życia codziennego, np. prowadzeniu samochodu, pracy na komputerze, korzystaniu ze smartfonu itd. Ponadto stwarza zawsze niezwykle krępujące i stresujące sytuacje, w momencie gdy, np. trzeba podać komuś rękę. Takie osoby mają na tym punkcie duże kompleksy i zaczynają unikać towarzystwa oraz wycofywać się z życia społecznego. . Niestety łatwo wpaść w mechanizm tzw. „błędnego koła”, ponieważ już sama myśl o problemie staje się tak stresująca, że od razu pojawia się zwiększona potliwość.

Pocenie się to ważna czynność naszego organizmu, ponieważ odpowiedzialna jest za termoregulację całego ciała. O nadmiernej potliwości mówi się, gdy wydzielanie potu występuje ponad normę. Jest to związane ze zwiększoną aktywnością gruczołów potowych. Najczęściej występuje ona podczas uprawiania aktywności fizycznej, korzystania z sauny, w lecie – kiedy występują wysokie temperatury, w trakcie stresujących sytuacji. Przyczyny nadmiernej potliwości mogą być różne. Często są to czynniki genetyczne, które zazwyczaj pojawiają się już w okresie dzieciństwa i z upływem czasu nasilają się. W przypadku dłoni, pot, który wydziela się jest zazwyczaj bezwonny i można stosować różnego rodzaju preparaty miejscowe: żele, talki, kremy zasypki oraz środku doustne, które oddziałują na cały organizm.

Nadmierna potliwość pojawia się bardzo często w trakcie stresujących sytuacji, stresującego trybu życia. Warto w takich przypadkach zaczerpnąć porady psychologa, korzystać z różnych technik relaksacji pomagających rozluźnić się i nie pobudzać nadmiernie gruczołów potowych. Można pić także herbatki ziołowe, np. szałwie, pokrzywę, melisę, skrzyp polny. Poza stosowaniem środków miejscowych i doustnych w przypadku silnych lub bardzo silnych dolegliwości można skorzystać z zabiegów jonoforezy oferowanych w gabinetach kosmetycznych, a w skrajnych wypadkach z zabiegów chirurgicznych polegających na przecięciu układu współczulnego oraz iniekcji z toksyny botulinowej. Są to już jednak inwazyjne metody i stosuje się je w momencie, gdy potliwość jest tak intensywna, że praktycznie uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.

Zdarza się również, że nadmierne pocenie nie jest problemem samym w sobie, a staje się jednym z objawów jakiejś choroby, np.: niedoczynności tarczycy, cukrzycy, chorób neurologicznych, menopauzy, insulinooporności itd. W takich sytuacjach wystarczy czasem wyrównać farmakologicznie poziom odpowiednich hormonów i problem nadmiernej potliwości zmniejsza się lub znika całkowicie.

TAGI: potliwość rąk, stres

3 komentarze

 1. Alina

  ciągle spocone dlonie to masakra, prawdziwa udręka gdy nic nie można zrobić bo ciągle z nich kapie, słyszałam o zabiegu botoksu jako ostateczność gdy już nic nie pomaga ale na koniec skorzystałam z kupna czegoś takiego jak electro antiperspirant, po 4 zastosowaniach dłonie ponownie suche przez kilka miesięcy niesamowite uczucie, bardzo cenie sobię takie rozwiązania 🙂

  Odpowiedz
 2. karolina

  Dobry wybór, sama skusiłąm się na kupno tego electro antiperspirantu i nieżałuję wyboru, szybka dostawa, łatwa obsluga i ważne że naprawdę działa. Po pocie już ani sladu.

  Odpowiedz
 3. Monika

  Nie słyszałam o takim środku, jak to działa, można to stosować również na stopy? Z nimi mam największy problem, pocą mi się od lat i nic nie pomaga do tej pory 🙁

  Odpowiedz

Leave a Reply

Translate »