Łysienie kobiet – przyczyny i leczenie

, Łysienie kobiet – przyczyny i leczenie, Naturalna PłodnośćDziennie tracimy nawet ok. 100 włosów, co jest zupełnie naturalne, ponieważ każdy włos ma swoją fazę wzrostu i w pewnym momencie musi po prostu wypaść, by zrobić miejsce nowemu, silniejszemu. Są również pewne okresy w ciągu roku, kiedy to możemy zaobserwować większe wypadanie. Paroma włosami w wannie i na szczotce każdego dnia nie musimy się przejmować, jednak gdy zaobserwujemy, że wychodzą nam garściami lub sypią się bez powodu od dłuższego czasu – trzeba zacząć działać. Wypadanie włosów ma charakter postępujący dlatego im szybsza interwencja, tym większa szansa na zatrzymanie lub osłabienie tego procesu.

Wypadanie włosów i łysienie to bardzo przykre przypadłości, które wbrew pozorom nie dotyczą głównie mężczyzn, ponieważ coraz więcej kobiet zmaga się z tymi problemami i to w każdym wieku. Można powiedzieć, że są one nawet bardziej dotkliwsze w przypadku pań, dla których bujna fryzura jest wyznacznikiem kobiecości. Wypadanie włosów, ich coraz cieńsza struktura, widoczne prześwity i zakola – to często źródła ogromnych kompleksów, z którymi ciężko jest sobie poradzić. Problem jest na tyle skomplikowany, że czasem trudno postawić konkretną diagnozę i znaleźć przyczynę wypadania, ponieważ powodować je może bardzo wiele czynników zarówno psychosomatycznych, jak i farmakologicznych, genetycznych itd. Zdarza się, że robimy wiele specjalistycznych badań, za które płacimy majątek, a tak naprawdę nadal nie znajdujemy przyczyny. Jak więc w takim razie radzić sobie z wypadaniem włosów i łysieniem i do jakiego specjalisty się w takich wypadkach udać?

W przypadku specjalistów mamy do wyboru przede wszystkim dermatologa, lekarza medycyny estetycznej, specjalizującego się w wypadaniu włosów oraz trychologa. Pamiętajmy, że ten ostatni nie jest lekarzem, ale często może pomóc nam bardziej i ma większą wiedzę na temat włosów (trychologia zajmuje się badaniem włosów) niż zwykły dermatolog. W gabinecie trychologicznym możemy wykonać różnego rodzaju zabiegi na włosy, dostaniemy informację na temat badań jakie powinniśmy wykonać, kupimy specjalistyczne środki do pielęgnacji włosów i skóry głowy oraz specjalista pomoże szukać nam przyczyn problemu.

Przyczyny wypadania włosów są bardzo różne. Mogą być spowodowane silnym stresem, złą dietą, niedoborem mikroelementów i witamin, przyjmowaniem pewnych leków, genami, hormonami, zanieczyszczonym środowiskiem, paleniem, ciążą, menopauzą, chorobami, problemami z tarczycą, insulinoopornością  itd.

Typy łysienia wyróżniamy przede wszystkim cztery: androgenowe, plackowate, bliznowaciejące, łojotokowe.

Łysienie androgenowe

Należy do najczęstszego typu łysienia i dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, mimo iż nazywane jest często łysieniem typu męskiego. Związane jest z wysokim poziomem androgenów w organizmie. U kobiet pojawia się zazwyczaj po 30 roku życia i przybiera postać dość równomiernego wypadania włosów na głowie. Natomiast w przypadku mężczyzn są to charakterystyczne zakola i łysienie na czubku głowy.

Łysienie bliznowaciejące

Występuje bardzo rzadko i jest praktycznie niemożliwe do wyleczenia, ponieważ spowodowane jest zniszczeniem mieszków włosowych przez co wzrost włosa oraz powstanie nowych  zostaje zablokowane. Tego typu łysienie mogą powodować urazy zewnętrzne, takie jak np. odmrożenia, oparzenia, a także choroby, np. toczeń.

Łysienie plackowate

Może być spowodowane stresem, genami, chorobami autoimmunologicznymi, które polegają na tym, że organizm atakuje sam siebie. Przybiera postać charakterystycznych placków na głowie. Może dotyczyć kobiet, mężczyzn, dzieci – niezależnie od wieku, ale im wcześniej łysienie wystąpi, tym trudniej jest je leczyć.

Łysienie łojotokowe

Związane jest z nadprodukcją łoju, które bardzo często współwystępuje z łupieżem tłustym.  W takim przypadku ważne jest dokładne oczyszczanie skóry głowy i stosowanie specjalistycznych środków w celu zmniejszenia łojotoku.

Leczenie łysienia

Najważniejszą kwestią jest ustalenie przyczyny i typu łysienia dlatego istotna jest odpowiednio postawiona przez specjalistę diagnoza. Dopiero wtedy dostosowuje się specjalne formy i metody leczenia.

Specjalistyczne kosmetyki

Szampony, peelingi, balsamy, lotiony, wcierki, ampułki itd. – kosmetyków na wypadanie i porost włosów jest na rynku ogrom. Stosuje się je w różnych formach, jednak najbardziej poleca się wcierki, które najmocniej stymulują skórę głowy i pobudzają krążenie poprzez dokładne wcieranie ich rękoma lub z wykorzystaniem specjalnych rollerów.

Mezoterapia

Polega na mikronakłuciach skóry głowy, co powoduje jej lepsze ukrwienie. Dodatkowo za pomocą igieł wprowadzane są pod skórę  specjalne preparaty witaminowe lub osocze bogatopłytkowe (pozyskiwane z własnej krwi) mające stymulować wzrost włosów, a także zmniejszyć ich wypadanie.

Terapia hormonalna

Polega na podawaniu środków hormonalnych mających zmniejszyć poziom dihydrotestosteronu, który bardzo szkodliwie oddziałuje na włosy. Niestety stosowanie hormonów oddziałuje na cały organizm i może wywoływać różne skutki uboczne.

Laser

Poprawę kondycji włosów i ich wzmocnienie może również powodować laseroterapia. Jednak by miała ona zadowalający skutek należałoby z niej korzystać jak najczęściej. Poza zabiegami w specjalistycznych gabinetach`są również dostępne urządzenia do użytku domowego, takie jak opaski, czy szczotki laserowe.

– Przeszczep włosów

W skrajnych przypadkach może być potrzebny przeszczep włosów polegający na pobraniu ich z części potylicznej i wszczepieniu w problemowe miejsca. Przeszczep może się jednak nie przyjąć i nie zahamuje np. łysienia androgenowego.  Metoda ta jest inwazyjna, ponieważ wymagany jest zabieg chirurgiczny i kosztowna.

TAGI: Łysienie androgenowe, Łysienie plackowate, Łysienie bliznowaciejące, Łysienie łojotokowe.

 

Leave a Reply

Translate »