Jakie preparaty uwrażliwiają skórę na słońce?

, Jakie preparaty uwrażliwiają skórę na słońce?, Naturalna PłodnośćPrzyszło lato a wraz z nimi piękna, słoneczna pogoda. Po długiej zimie każdy z nas jest spragniony słońca i gdy tylko mamy okazję – staramy się eksponować naszą skórę na promienie słoneczne, by nabrała ładnego, złocistego koloru. Jednak zdarza się, że zamiast pięknej opalenizny, na naszej skórze pojawiają się przebarwienia, plamy pigmentacyjne, wysypka, poparzenia itd. Może mieć to związek z lekami, ziołami, suplementami, które obecnie zażywamy.

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że szampon, który używamy, czy drink, który właśnie pijemy może zawierać fotouczulające składniki. Sprawdź,  jakich preparatów powinno się latem unikać, ponieważ uwrażliwiają skórę na słońce.

Leki, antybiotyki

Jeśli masz problemy z cerą i dermatolog przepisał Ci kurację antybiotykową – zapytaj, czy powinnaś eksponować twarz na promienie słoneczne. Wiele antybiotyków, które stosuje się w walce z trądzikiem ma działanie fotouczulające, np. tetracyklina, czy doksycyklina. Gdy masz taką możliwość i cera bardzo ci nie dokucza – przełóż wizytę u dermatologa na okres jesienno-zimowy. Jeśli nie jest to możliwe, pamiętaj, aby zaopatrzyć się w dobre kremy z filtrem. Ponadto należy mieć na uwadze, że nie tylko środki na trądzik działają niekorzystnie w połączeniu ze słońcem. Wiele innych leków i antybiotyków również wskazuje takie działanie, jak choćby te, które stosuje się w przypadku zakażenia układu moczowego i oddechowego.

Preparaty na depresję

Składnikiem wielu preparatów na depresję, zły nastrój i wahania emocjonalne jest dziurawiec. Zioło to wykazuje działanie silnie fotouczulające, a także obniża skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Dlatego też nie zaleca się spożywania go latem pod  żadną postacią. Ponadto zioła takie jak arcydzięgiel i nagietek również mogą powodować uczulenia skórne w połączeniu z ekspozycją ciała na słońce.

Szampony przeciwłupieżowe

Jednym z popularnych składników, który dodawało się do szamponów przeciwłupieżowych jest dziegieć. Do tej pory możemy jeszcze takie kupić. Są one jednak niebezpieczne w przypadku ekspozycji głowy na słońce. Może wtedy dojść do poważnych poparzeń skóry głowy, uszu i szyi. Zawsze dokładnie czytajmy skład szamponu na opakowaniu.

Perfumy, kosmetyki

Wybierając się na plażę zapomnijmy o skrapianiu skóry perfumami, ponieważ w połączeniu ze słońcem mogą podrażniać skórę. Ponadto unikaj perfumowanych balsamów, olejków eterycznych, kremów z retinolem i kwasami owocowymi, które również nie są wskazane przy ekspozycji skóry na słońce. Latem lepiej stawiać na delikatne mgiełki, które dodatkowo nas odświeżą i schłodzą.

Warzywa, owoce

W przypadku uczuleń słonecznych nasza dieta również odgrywa spore znaczenie, choć rzadko zdajemy sobie z tego sprawę. Szczególną uwagę należy zwrócić na: pietruszkę, marchewkę, seler naciowy i cykorię, ponieważ mogą powodować fotoalergię. Jeśli chodzi o owoce, to trzeba bardzo uważać na sok z limonki. Zastosowany zewnętrznie, np. poprzez skropienie dłoni przez przypadek, bądź polanie się napojem, który zawiera jej sok w trakcie eksponowania skóry na słońcu, może być przyczyną silnych poparzeń słonecznych.

Leave a Reply

Translate »