Domowe sposoby na pozbycie się trądziku.

Domowe sposoby na pozbycie się trądziku

Domowe sposoby na pozbycie się trądziku

Trądzik stanowi chorobę dermatologiczną skóry występującą najczęściej w wieku młodzieńczym, choć pojawia się również u osób dorosłych ok. 30-40 roku życia. Może mieć różne nasilenie i zwykle towarzyszą mu zmiany ropne, wągry i zaskórniki. Najczęściej występuje na twarzy, choć może pojawić się także na plecach, ramionach lub klatce piersiowej. Silne zmiany trądzikowe najczęściej leczy się przy użyciu odpowiedniej antybiotykoterapii zleconej przez dermatologa. W walce z trądzikiem mogą również pomóc domowe sposoby np. własnoręcznie robione maseczki lub herbaty z bratka.

Skąd się bierze trądzik?

Trądzik to schorzenie dermatologiczne powstające w wyniku przerostu gruczołów łojotokowych, nadmiernego rogowacenia skóry, bakterii, wirusów, zaburzeń hormonalnych, immunologicznych, a nawet czynników psychologicznych. Nieleczony może doprowadzić do trwałych zmian skórnych, głębokich blizn, przebarwień oraz problemów emocjonalnych i kompleksów wynikających z braku akceptacji kondycji i wyglądu skóry .

Nieodzownym elementem skutecznego wyleczenia trądziku jest wizyta u dermatologa, który powinien wdrożyć odpowiednie leki w postaci tabletek lub maści na skórę. Antybiotyki na trądzik mimo swojej skuteczności często przyczyniają się  jednak do początkowego  pogorszenia jej stanu -wysuszenia lub silnego podrażnienia. Zanim więc sięgniemy po specjalistyczne leki farmakologiczne warto spróbować domowych (i w związku z tym mniej inwazyjnych dla skóry) sposobów walki z trądzikiem. Mogą one niekiedy stanowić wsparcie dla specjalistycznych środków przepisanych przez lekarza.

Drożdże

W walce z trądzikiem drożdże można wykorzystać na 2 sposoby – w formie specjalnej maseczki lub w formie pitnej. Maseczkę zaleca się wykonać z drożdży piekarniczych – w niewielkiej ilości ciepłej wody zaleca się rozgnieść drożdże i wymieszać składniki.  Przygotowaną papkę należy odstawić na ok. 10 minut pod przykryciem po czym nałożyć na te partie ciała, na których występują zmiany skórne. Przygotowaną maseczkę zaleca się trzymać przez około pół godziny, a następnie zmyć ją letnią, czystą wodą (ten drożdżowy rytuał powinien być stosowany co 2 dni przez okres ok. 4-5 tygodni).

Inny sposób wykorzystania drożdży w leczeniu trądziku polega na przyjmowaniu naturalnych tabletek z wyciągiem drożdży piwowarskich (dostępnych np. w sklepach zielarskich) lub w formie pitnej. W tym drugim przypadku należy rozdrobnione drożdże zalać ciepłą wodą, osłodzić a następnie schłodzić na kilka godzin. Tak przygotowana mikstura gotowa jest do spożycia (spożywanie drożdży nie powinno jednak trwać dłużej niż 10 dni).

Cebula

Okazuje się, że niedocenioną pomocą w leczeniu trądziku jest …cebula. Znajdujące się w niej składniki mają silne właściwości przeciwzapalne. Ponadto zawiera ono dużą ilość witaminy C, która stanowi ważny składnik produkcji kolagenu – istotnego elementu odbudowy komórkowej skóry trądzikowej. Dla osób walczących ze zmianami trądzikowymi najważniejsze są jednak bakteriobójcze właściwości, które posiada cebula. Zawiera ona chrom, który usuwa bakterie odpowiadające za stany zapalne  i zatykanie porów.  Poza zalecanym spożywaniem tego warzywa można wykonywać  także specjalne maseczki z cebuli, które należy nakładać na miejsca ze zmianami trądzikowymi.

Herbata z bratka

Okazuje się, ze regularne spożywanie herbaty z naparu z bratka może znacznie zmniejszyć problem trądziku. Poprawa w tym wypadku dotyczy przede wszystkim złagodzenia ilości wydzielanego łoju a w efekcie do wygładzenia skóry. Bratek przyczynia się również do usuwania toksyn z organizmu, a zawarte w nim flawonoidy działają oczyszczająco i wzmacniają przemianę materii. Aby działanie bratka było skuteczne należy pamiętać o jego regularnym stosowaniu – piciu przynajmniej 2-3 razy dziennie.

TAGI: trądzik, niedoskonałości skóry

Leave a Reply

Translate »