Czy można opalać sutki piersiowe na plaży lub w solarium?

, Czy można opalać sutki piersiowe na plaży lub w solarium?, Naturalna PłodnośćModa na opalanie w toples staje się coraz powszechniejsza i to nie tylko za granicą. Na wielu europejskich plażach możemy spotkać panie, które zażywają kąpieli słonecznych bez górnej części bikini i nikogo to nie dziwi. W Polsce jeszcze do niedawna, rzadko kiedy można było uświadczyć taki widok.

Dzisiaj jest to znacznie częstsze zjawisko, jednak jeśli zaczniemy opalać się w toples w niewłaściwym miejscu, może zostać to potraktowane, jako gorszący czyn i ukarane mandatem. Nie jest to jednak jedyne przykre doświadczenie, którym grozi opalanie się bez biustonosza. Dotyczy to zarówno kąpieli słonecznych w naturalnym słońcu, jak i w solarium. Chodzi przede wszystkim o bardzo wrażliwą część ciała, jaką są piersi oraz jeszcze delikatniejsze sutki piersiowe. Spragnione słońca i pięknej opalenizny, często zapominamy jak negatywnie wpływa ono na kondycję skóry, w szczególności w miejscach, które rzadko eksponujemy na słońce i ciało nie jest tam przygotowane na nagłe dawki promieni UV. Dekolt to taka część ciała, którą na co dzień zasłaniamy biustonoszem i skóra na nim jest bardzo blada. Dlatego też wystarczy dosłownie pare minut, aby słońce mogło ją uszkodzić. Nie myślimy o tym jednak przebywając wiele godzin na plaży lub korzystając z solarium. Bywa nawet tak, że jak smarujemy się filtrem to pomijamy takie miejsca jak sutki, a są one przecież najbardziej wrażliwą częścią biustu.

Opalania piersi oraz sutków panie powinny się zdecydowanie wystrzegać.  Skóra na biuście jest bardzo delikatna, cienka i starzeje się najszybciej z wszystkich pozostałych elementów ciała.  Należy o nią wyjątkowo dbać, ponieważ zarówno grawitacja, jak i promieniowanie pozbawiają ją jędrności oraz sprężystości. W przypadku sutków piersiowych sprawa opalania jest jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ nie posiadają one w swojej strukturze warstwy ziarnistej, która względnie chroni przed promieniowaniem i nie dopuszcza do wydostawania się wody zgromadzonej w tkankach. Sutki nie mają zatem żadnego zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Poparzone są bardzo bolesne i mogą znacznie uprzykrzyć życie, ponieważ bardzo łatwo się w nie urazić. Ponadto pod wpływem słońca ciemnieją i nabierają mało przyjemnego koloru.

W przypadku opalania się w toples panie powinny pamiętać o stosowaniu wysokich filtrów na całe ciało, a w szczególności na cały obszar piersi. Jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby zabezpieczenie sutków plastrem, czy jakimś kawałkiem materiału. O tym sposobie zawsze należy pamiętać, gdy korzystamy z solarium, ponieważ tam promieniowanie jest jeszcze silniejsze.

Czy opalanie dekoltu zwiększa ryzyko raka piersi lub sutka? Nie ma takich badań, które potwierdzałyby taką teorię. Nie mniej jednak należy pamiętać, że z całą pewnością nadmierne eksponowanie się na promienie UV przyczynia się do powstania raka skóry, który jest bardzo niebezpieczny.

Leave a Reply

Translate »