Czy depilacja laserowa ma wpływ na spiralę antykoncepcyjną?

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa

Zabieg depilacji laserowej to ciesząca się co raz większą popularnością metoda usuwania nadmiernego owłosienia z kobiecego ciała. Jednak nie każda kobieta powinna się na niego zdecydować. Przed podjęciem decyzji o laserowym usuwaniu owłosienia należy zapoznać się z listą przeciwskazań. Dotyczą one przede wszystkim różnorodnych schorzeń i chorób – np. cukrzycy, chorób nowotworowych, chorób endokrynologicznych.

Przeciwskazaniem do zabiegu jest również stosowanie niektórych leków – w tym leków hormonalnych, ponieważ niektóre z nich zawierają środki o tzw. działaniu światłouczulającym. Hormony najczęściej przyjmowane są przez kobiety w postaci tabletek antykoncepcyjnych lub innych środków – np. poprzez spiralę hormonalną.  Przed nieplanowanym poczęciem może uchronić nas również spirala niehormonalna – czy ona również stanowi przeciwskazanie do zabiegu depilacji laserowej?

Dlaczego środki hormonalne stanowią przeciwskazanie do depilacji laserowej?

Należy pamiętać, że stosowanie środków hormonalnych nie wyklucza w 100% zabiegu depilacji laserowej. Jednak około 2 tygodnie przed zabieg nie zaleca się ich stosowania (jeśli przyjmowane są w formie tabletek). W szczególności dotyczy to środków hormonalnych, które zawierają substancje uwrażliwiające skórę na światło – emitowane podczas zbiegu depilacji laserowej(Oczywiście, decyzji o zaprzestaniu przyjmowania tabletek hormonalnych nie należy podejmować z dnia na dzień i na własną rękę – koniecznie należy skonsultować ją z lekarzem.

Niebezpieczne może być poddanie się zabiegowi depilacji laserowej podczas przyjmowania środków zawierających estrogeny. Zazwyczaj zawarte są one w tabletkach antykoncepcyjnych  lub wydzielane przez inne środki antykoncepcyjne np. spiralę antykoncepcyjną. Zbagatelizowanie tego przeciwskazania lub niepoinformowanie o tym osoby wykonującej zabieg depilacji może skutkować występowaniem plam, rumieni, przebarwień i poważnych oparzeń na skórze.

Czy spirala niehormonalna stanowi przeciwskazanie do zabiegu depilacji laserowej?

W przypadku niehormonalnych środków antykoncepcyjnych – np. spirali miedzianej nie powinno dojść do fotouczulenia. W przeciwieństwie do spirali hormonalnej, spirala miedziana nie zawiera hormonów, które mogą spowodować reakcje uczulające w wyniku zabiegu depilacji laserowej. Ostateczną decyzję warto jednak wcześniej skonsultować z ginekologiem oraz osobą wykonującą zabieg.

Przeczytaj także:

Monitor płodności na ślinę wielokrotnego użytku do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych

Diafragma dopochwowa – skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej?

Tampony Beppy – tampony bez sznureczków, z którymi możesz uprawiać sport i seks w trakcie okresu

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Translate »