Zespół policystycznych jajników (PCOS) – przeszkoda w zajściu w ciążę i na czym polega. Co zrobić, aby jednak zajść w ciążę ze zdiagnozowanym PCOS.


adult-18604_640

Zespół policystycznych jajników (w skrócie PCOS) to zaburzenie hormonalne, które często stanowi przyczynę wielu problemów zdrowotnych. Kobiety chorujące na PCOS borykają się z trądzikiem, nadmiernym owłosieniem w niektórych sferach ciała, otyłością, łysieniem i zaburzeniami cyklu miesiączkowego. To ostatnie schorzenie często stanowi przyczynę niepłodności. W jaki sposób zespół policystycznych jajników wpływa na płodność? Czy kobiety chorujące na  PCOS mają szansę zajść w ciążę?

Na czym polega zespół policystycznych jajników PCOS?

Zespół policystycznych jajników to schorzenie, które według danych dotyczyć może nawet 15% kobiet. Z jego występowaniem związany jest szereg zaburzeń metabolicznych. Wiele kobiet borykających się z PCOS cierpi na insulinooporność, która przyczynia się do podwyższonego poziomu insuliny we krwi. Nadmiar produkcji insuliny może prowadzić do produkcji męskich hormonów płciowych (androgenów), co z kolei niesie za sobą szereg konsekwencji w postaci nadmiernego owłosienia, łojotokowego zaburzenia skóry, otyłości lub zaburzeń cyklu miesiączkowego – w tym zaburzeń owulacji.

Wpływ zespółu policystycznych jajników PCOS na płodność

PCOS związane jest z nadmierną produkcją męskich hormonów przez jajniki. Androgeny przyczyniają się do zaburzeń hormonalnych, a w wyniku ich działania dochodzi do zaburzenia wzrostu i dojrzewania pęcherzyków jajnikowych, co prowadzi do zaburzeń owulacji.

Ciąża a zespół policystycznych jajników PCOS

Walka z niepłodnością, której przyczynę stanowi zespół policystycznych jajników nie zawsze jest prosta i kończy się sukcesem. Dużo zależy od mobilizacji kobiety i realizacji postawionych celów. Kobiety, które stosują się do zaleceń lekarskich i systematycznie spełniają swoje cele w walce z PCOS mają dużą szansę na zajście w ciążę. Elementarnym krokiem u kobiet planujących dziecko jest redukcja masy ciała. Spadek masy ciała o 10% może skutkować całkowitym powrotem owulacji. Ponadto szczególnie ważnym elementem terapii PCOS jest podejmowanie aktywności fizycznej, która zwiększa wrażliwość tkanek na działanie insuliny. Bardzo ważna  może być również odpowiednia dieta bogata w błonnik, antyoksydanty, kwasy tłuszczowe. Niekiedy konieczna może okazać się suplementacja. W leczeniu niepłodności u kobiety z PCOS  stosuje się również farmakoterapię, która ma na celu stymulację jajeczkowania. U kobiet, której w/w terapia nie przyniosła pozytywnych efektów stosuje się podawanie gonadotropiny, która zwiększa szansę na zajście w ciążę.

Przeczytaj także:

Skuteczność i zasada działania testów owulacyjnych ze śliny

10 Wskazówek Jak Zajść w Ciążę

 

 

 

 

0 komentarzy

Leave a Reply

zespół policystycznych jajników PCOS, Zespół policystycznych jajników (PCOS) – przeszkoda w zajściu w ciążę i na czym polega., Naturalna Płodność
zespół policystycznych jajników PCOS, Zespół policystycznych jajników (PCOS) – przeszkoda w zajściu w ciążę i na czym polega., Naturalna Płodność
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
zespół policystycznych jajników PCOS, Zespół policystycznych jajników (PCOS) – przeszkoda w zajściu w ciążę i na czym polega., Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »