Rekanalizacja jajowodów- kiedy należy poddać się temu zabiegowi?

Rekanalizacja jajowodów

Rekanalizacja jajowodów

Niepłodność to brak możliwości zajścia w ciążę. Brak ciągłości jajowodu lub patologia w jego budowie anatomicznej znacząco ogranicza szansę na posiadanie potomka. W celu zwiększenia szansy na zapłodnienie możemy poddać się zabiegowi rekanalizacji jajowodów. Operacja ta w większości pozwala przywrócić kobiecie płodność.

Co to jest rekanalizacja jajowodów i kto powinien ją wykonać?

Rekanalizacja jajowodów to zabieg, mający na celu ponowne połączenie oraz wyrównanie jajowodów. Operacje tą wykonuje się w momencie, gdy narządy te są patologicznie lub sztucznie odłączone, co skutkuje niepłodnością pacjentki. Najczęściej stosuje się ją u kobiet poniżej 35 roku życia, które po wcześniejszej sterylizacji podjęły decyzję o chęci zajścia w ciążę. Zdarza się także, że zabieg ten wykonywany jest u pacjentek z pozapalną niedrożnością jajowodów, endometriozą lub gdy występują zrosty pooperacyjne. Umożliwia on w większości przypadków urodzenie dziecka w przyszłości.

Skuteczność rekanalizacji jajowodów

Rekanalizacja jajowodów cieszy się stosunkowo wysokim odsetkiem udanych zabiegów, jednak należy brać pod uwagę możliwość powtórnego zamknięcia światła jajowodu. Ponowna operacja często jednak rozwiązuje problem. W przypadku kobiet u których występują zrosty na skutek operacji chirurgicznych terapia ta jest mniej skuteczna.

Skutki uboczne zabiegu

Zabieg rekanalizacji jajowodów nie jest zabiegiem wymagającym długiej hospitalizacji. Kobieta odsyłana jest do domu zazwyczaj po jednym dniu pobytu szpitalnego. Częstym i całkowicie normalnym objawem pooperacyjnym jest dyskomfort w okolicy podbrzusza, jednak szybko ustępuje po przyjęciu przez pacjentkę odpowiednich leków przeciwbólowych. Powikłania występujące po rekanalizacji jajowodów zdarzają się rzadko. Do najczęstszych należy zapalenie przydatków oraz perforacja jajowodu. Każda ciąża kobiety poddanej w przeszłości temu zabiegowi powinna być dokładnie monitorowana oraz prowadzona przez doświadczonego ginekologa.

Przeczytaj także:

Tester owulacyjny do wyznaczania dni płodnych na podstawie kilku kropli śliny, wielokrotnego użytku

Jak szybko zajść w ciążę? Wskazówki dla par starających się o dziecko.

 

Leave a Reply

Translate »