Z problemem niepłodności zmaga się ok. 1,5 miliona par w Polsce. Nie zawsze medycyna konwencjonalna okazuje się w tym przypadku pomocna. Często jedynym rozwiązaniem staje się terapia hormonalna lub inne metody wspomagające rozród. Zanim jednak zdecydujemy się na takie kroki warto spróbować metod nieinwazyjnych. W takich sytuacjach dobrze sprawdza się matka natura – jej działanie bywa niekiedy bardzo skuteczne, a na pewno nie odbije się negatywnie na naszym zdrowiu. Jedną z metod opartych na filozofii tradycyjnego lecznictwa jest refleksologia. Sprawdź, na czym polega i w jaki sposób może wspomóc płodność.
Czym jest refleksologia?
Refleksologia należy do jednej z niekonwencjonalnych metod leczenia, której początki sięgają czasów starożytnych państw – Egiptu i Chin. Określana jest przez niektórych jako nauka (a czasem jako pseudonauka) o rozmieszczeniu na stopach oraz dłoniach punktów, odpowiadających poszczególnym narządom ludzkiego ciała. Refleksologia opiera się na wykonywaniu specjalistycznego masażu, który pomaga złagodzić wiele dolegliwości bólowych. Odpowiednia stymulacja powoduje wysyłanie impulsu do układu nerwowego, a następnie do narządu, dzięki czemu możliwa jest regulacja procesów, które zachodzą w organizmie. Stosowana jest w celu uśmierzenia bólu pleców, stawów, głowy a także w czasie dolegliwości miesiączkowych. Okazuje się również, że może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu hormonalnego, a co za tym idzie wspomaga starania o dziecko.
Wpływ refleksologii na płodność
Stymulowanie odpowiednich sfer w obrębie stóp pozwala na regulację prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego. Zwolennicy tej metody uważają, że działa on w sposób kaskadowy, co znaczy, że nierównowaga jednego hormonu wpływa na wytwarzanie innego. U kobiet niektóre punkty związane są z produkcją komórek jajowych – odpowiednie pobudzanie tych miejsc może poprawić nierównowagę hormonalną, która nierzadko jest przyczyną problemów z zajściem w ciążę.
Dla kogo?
Naturalna terapia przeznaczona jest przede wszystkim dla:
– osób z niepłodnością idiopatyczną (taką, której przyczyn nie mogą doszukać się lekarze)
– par po nieudanych próbach in vitro
– kobiet mających za sobą serię poronień.
Na czym polega terapia?
Terapii poddaje się zarówno kobieta jak i mężczyzna. Na początku oboje wypełniają test, który diagnozuje zaburzenia wydzielania aż 15 hormonów. Trwa on nie dłużej niż 30 minut, a dzięki niemu terapeuta wie jak ,,pracować’’, by zabieg przyniósł odpowiednie skutki. Zazwyczaj zaleca się wykonywanie seansu refleksologicznego 1 raz w tygodniu. W specjalnym gabinecie doświadczona w zakresie refleksologii osoba relaksuje pacjenta, wykonuje uciski poszczególnych partii stóp, kończąc zabieg masażem przy użyciu olejku. Wykonanie tego specjalistycznego masażu pozwala na regulację hormonu, który w teście wskazywał na nierównowagę. Dzięki temu szansę na poczęcie mogą znacznie wzrosnąć.
Brak skutków ubocznych
W przeciwieństwie do wielu metod z zakresu medycyny konwencjonalnej refleksologia nie wpływa negatywnie na stan organizmu. Wręcz przeciwnie, zabiegi wykonywane przez refleksologia są bardzo przyjemne – pozwalają na głęboką regenerację. Ponadto nawet jeśli nie okażą się skuteczne, nie wywołają efektów ubocznych.
Refleksologia? Kompromitujecie się. To metoda niezgodna z wiedzą medyczną, podobnie jak homeopatia czy inne czary.