Ciąża to skomplikowany naturalny proces. Na jego powodzenie wpływa wiele czynników. Starania o ciążę wiążą się z silnymi emocjami – frustracją, stresem, bezsilnością, poczuciem zrezygnowania, wreszcie euforią, radością, ulgą. Czasami starasz się być w ciąży latami, jednak nie każda próba jest zakończona powodzeniem i ciąża nie rozwija się prawidłowo. Co oznacza puste jajo płodowe? Jakie są jego przyczyny i objawy?
Puste jajo płodowe – co to znaczy?
Jajo płodowe to pęcherzyk ciążowy, który powstaje po zapłodnieniu. Ta niewielka wypełniona płynem przestrzeń składa się z jamy owodni i pozazarodkowej jamy ciała. W prawidłowo rozwijającej się ciąży tworzy się w niej zarodek. Czasami na wczesnym etapie ciąży zarobek obumiera albo w ogóle się nie wykształca. Wytworzenie się pustego jaja płodowego jest równoznaczne z poronieniem i zakończeniem ciąży.
Puste jajo płodowe – objawy i diagnostyka
Podczas rozwoju pustego jaja płodowego można zaobserwować objawy jak przy prawidłowo przebiegającej ciąży. Najpopularniejszymi symptomami są wymioty i nudności, brak miesiączki, tkliwość piersi, wahania nastroju i zmiana samopoczucia, nadwrażliwość na zapachy, zmienny apetyt czy zachcianki pokarmowe.
Co więcej, mogą pojawić się objawy poronienia np. krwawienie lub plamienie z dróg rodnych, przypominający skurcze ból podbrzusza i okolic krzyża.
Warto zaznaczyć, że wykonany w domu test ciążowy wskaże pozytywny wynik. Puste jajo płodowe można wykryć jedynie podczas badania ultrasonograficznego. Po kilku dniach USG należy powtórzyć, żeby zweryfikować przypuszczenia lekarza. Odznacza się również poziom beta hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Nieprawidłowe stężenie tego hormonu we krwi może świadczyć o rozwijaniu się pustego pęcherzyka ciążowego.
Puste jajo płodowe – przyczyny
Szacuje się, że pusty pęcherzyk ciążowy jest przyczyną około 50% poronień we wczesnym okresie ciąży. Czynniki wpływające na rozwój pustego jaja płodowego są niezależne od ciężarnej oraz nie wynikają z zaniedbań z jej strony.
Najczęstszą przyczyną ciąży bezzarodkowej są nieprawidłowości genetyczne. Mogą wynikać z błędów w podziale komórek, złej jakości materiału genetycznego rodziców (zarówno komórek jajowych, jak i plemników) czy zaburzeń w pracy mechanizmów odpornościowych. Nieprawidłowości genetyczne jaja płodowego pojawiają się losowo.
Puste jajo płodowe – dalsze postępowanie
Pusty pęcherzyk ciążowy wiąże się z utratą ciąży. Najczęściej następuje poronienie samoistne (przed 20. tygodniem ciąży). Często przypomina obfitszą miesiączkę, dlatego wiele kobiet może nawet nie zdawać sobie sprawy, że było w ciąży i poroniło.
W przypadku, w którym nie doszło do poronienia samoistnego, lekarz wdraża odpowiednie procedury. Istnieją dwa sposoby postępowania. Pierwszym z nich jest farmakologia, czyli zastosowanie leków zawierających hormony, które wywołają poronienie. Drugą metodą jest przeprowadzenie zabiegu łyżeczkowania macicy. Procedura jest przeprowadzana w warunkach szpitalnych w trybie tzw. chirurgii jednego dnia. Jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania, pacjentka jest wypisywana po kilku godzinach po zabiegu do domu. Po zabiegu łyżeczkowania może pojawić się krwawienie z dróg rodnych oraz skurcze macicy.
Po usunięciu pustego jaja płodowego ciało kobiety potrzebuje czasu na regenerację. Po zabiegu łyżeczkowania macicy nie można brać gorących kąpieli. Niewskazany jest intensywny wysiłek fizyczny. Należy pamiętać o odpowiednim wypoczynku, dostarczaniu organizmowi potrzebnych składników mineralnych, a także dbania o zdrowie psychiczne. Cały proces dostarcza wielu trudnych emocji. Trzeba pamiętać, że proces przeżywania żałoby jest naturalny po utracie. Warto poprosić o wsparcie najbliższych oraz zgłosić się do specjalisty.
Wytworzenie się pustego jaja płodowego nie oznacza niemożliwości zajścia w kolejną dobrze rozwijającą się ciążę. Po zabiegu łyżeczkowania macicy zaleca się, żeby kolejną próbę zajścia w ciążę podejmować po upływie około 3 miesięcy. Przed rozpoczęciem starania się o dziecko warto wykonać odpowiednie badania, które wskażą, czy organizm jest gotowy na kolejną próbę. Każdą decyzję warto podjąć po konsultacji ze specjalistą.
Przeczytaj także: