Od czego zależy powodzenie zabiegu in-vitro
Metoda zapłodnienia in vitro stanowi dla wielu par jedyną szansę na posiadanie potomstwa. Powodzenie tego zabiegu, czyli prawidłowe zapłodnienie prowadzące do rozwoju ciąży występuje w około 30% przypadków. Istnieją jednak czynniki, które mogą znacznie wpłynąć na skuteczność tego zabiegu. Od czego zależy powodzenie zabiegu in vitro?
Do najważniejszych czynników wpływających na skuteczność in vitro można zaliczyć stan zdrowia oraz wiek partnerów. O powodzeniu tego zabiegu decyduje również różnorodność oferty kliniki, w której in vitro będzie wykonywane oraz procedury kliniczne, które są podejmowane zarówno przed jak i po zabiegu.
Wiek i stan zdrowia partnerów
To, czy zabieg in vitro zakończy się pomyślnie w dużej mierze zależy od wieku partnerów – szczególną rolę odgrywa wiek kobiety. Największa skuteczność występuje w przypadku, gdy kobieta znajduje się poniżej 35 roku życia – wówczas szansa na powodzenie zabiegu wynosi około 29%. Wyższy wiek u kobiety wiąże się zwykle z obniżoną liczbą komórek jajowych i w związku z tym niesie mniejszą szansę na zapłodnienie. U mężczyzn po 40 roku życia można natomiast zaobserwować obniżoną jakość spermy – zmniejsza się ilość, jakość, żywotność i ruchliwość plemników zdolnych do zapłodnienia komórki jajowej.
O skuteczności in vitro decyduje również stan zdrowia, zwłaszcza kobiety. Szczególne znaczenie odgrywa tu prawidłowa budowa narządów rozrodczych oraz funkcjonowanie jajników. O powodzeniu tego zabiegu decyduje także prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego kobiety – przysadki mózgowej, nadnerczy oraz tarczycy. Skuteczność zabiegu in vitro mogą obniżać przebyte choroby oraz historia ich leczenia, w szczególności przebyte choroby nowotworowe, chemioterapia lub radioterapia.
Oferta kliniki embriologicznej
Okazuje się, że oferta kliniki embriologicznej, w której będzie wykonywany zabieg także może wpłynąć na jego skuteczność Przy wyborze odpowiedniej placówki warto zwrócić uwagę na różnorodność oferty kliniki. Szeroka oferta umożliwia dopasowanie odpowiedniej metody do przyczyny niepłodności pary, co wymaga indywidualnego podejścia do problemu. Wybór danej metody zapłodnienia in vitro będzie inny, jeśli przyczyna niepowodzeń w staraniu o dziecko leży po stronie mężczyzny, inny zaś jeśli po stronie kobiety. Inne metody będą podjęte w przypadku nieprawidłowości w funkcjonowaniu danego układu (np. odpornościowego) a inne w przypadku, jeśli wyniki będą prawidłowe. Warto również zwrócić uwagę, czy wybrana klinika ma w swojej ofercie metody zwiększające skuteczność zapłodnienia. Metody te mogą polegać na wyborze najlepszego zarodka, zwiększać szansę na jego prawidłowe zagnieżdżenie w macicy lub zapewniać korzystne warunki jego rozwoju. Istotnym elementem, który wpływa na efektywność zabiegu są również procedury kliniczne podejmowane zarówno podczas jak i po transferze zarodków do macicy. Ważnym elementem jest stała kontrola dawkowania leków umożliwiających utrzymanie równowagi hormonalnej koniecznej do przyjęcia i utrzymania ciąży.
TAGI: ciąża, jak zajść w ciążę, in-vitro, zapłodnienie
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy