Niepłodność u mężczyzn: Jak wygląda diagnostyka niepłodności u mężczyzn?

Niepłodność u mężczyzn

Niepłodność u mężczyzn

Problem niepłodności dotyka w równej mierze zarówno kobiety jak i mężczyzn. Szacuje się, że około 15% współczesnych par boryka się z tym problemem. Niepłodnością męską nazywamy bezowocne starania o zajście w ciążę z płodną kobietą przez okres 12 miesięcy przy regularnym współżyciu około 3/4 razy w tygodniu bez używania antykoncepcji.

Oprócz leczenia farmakologicznego lub zabiegowego wsparcie przy stwierdzonej niepłodności u mężczyzny powinno opierać się na zmianie dotychczasowego stylu życia włączając w to modyfikację diety i wielu nawyków- w tym ograniczenie lub wyeliminowanie nałogów. Znaczna część przyczyn niepłodności u mężczyzn jest odwracalna i możliwa do wyleczenia. Doświadczeni urolodzy oraz androlodzy po badaniu pacjenta dobiorą i wdrożą odpowiednie leczenie. Na umówioną konsultację warto udać się z partnerką.

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Do najczęstszych przyczyn niepłodności u mężczyzn należą zaburzenia hormonalne, choroby ogólnoustrojowe np. stwardnienie rozsiane i cukrzyca oraz wady narządów płciowych- nabyte oraz wrodzone. Nałogi takie jak palenie papierosów i nadmierne picie alkoholu lub otyłość obniżają jakość nasienia. Do powstawania niepłodności mogą przyczynić się także czynniki zewnętrzne takie jak szkodliwe promieniowanie spowodowane chemioterapią lub radioterapią. Na niepłodność ma wpływ także kontakt z metalami ciężkimi oraz pestycydami. Najczęściej pojedynczy czynnik nie powoduje znacznych problemów, ale wiele naraz słabo rokuje na przyszłość.

Diagnostyka niepłodności u mężczyzn

Podstawowe działania, które pozwalają na stwierdzenie lub wykluczenie niepłodności u mężczyzny to wywiad lekarski, badanie przedmiotowe oraz określenie jakości nasienia czyli seminogram. Ustalana jest w nim liczba plemników oraz ich ruchliwość. W niektórych przypadkach konieczna jest dalsza diagnostyka w postaci badań obrazowych czy biopsji. Do wykonania biopsji skłania azoospermia- czyli brak plemników w spermie. To drobny zabieg chirurgiczny który umożliwia dużo głębszą ocenę problemu i polega na pobraniu tkanki z jądra. Plemniki występujące w tkance podlegają badaniu mikroskopowemu. Badanie ultrasonograficzne jąder i moszny z kolei jest bezinwazyjnym i bezbolesnym badaniem. Pozwala na ocenę budowy najądrzy, powrózków nasiennych oraz naczyń. Wykrywa także wszelkie guzki, torbiele i żylaki.

Dodatkowe badania jakie można wykonać w celu poszerzenia diagnostyki to test SCD oraz HBA. SCD to test polegający na sprawdzeniu czy DNA plemnika ulega fragmentacji. Wskazaniem są powtarzające się poronienia partnerki, z którymi związane są wady genetyczne płodu. HBA natomiast pomaga ustalić ile plemników z wyodrębnionych jest zdolnych do zapłodnienia komórki jajowej.

Przeczytaj także:

Inteligentny Test Owulacyjny na ślinę na Smartfon – inteligentne wyznaczanie dni płodnych i niepłodnych

Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

Nie możesz zajść w ciążę od dłuższego czasu? Dlaczego warto wybrać się na konsultację do psychologa?

 

 

 

Leave a Reply

Translate »