Jak skuteczne jest zapłodnienie in vitro?

Skuteczność in vitro

Skuteczność in vitro

Wiele par na całym świecie stara się o dziecko i chce powiększyć rodzinę. Niestety pewna ich część mimo prób nie może doczekać się potomka, a kolejne testy ciążowe z negatywnym wynikiem lądują w koszu na śmieci. Istnieją sposoby, które pozwalają ułatwić zajście w ciążę takie jak np. wyliczanie dni płodnych kobiety w czasie cyklu. Kiedy jednak nawet one zawodzą, na ratunek przychodzi zapłodnienie in vitro. Pomimo braku gwarancji, że zapłodnienie to zakończy się pomyślnie, dużo osób decyduje się na skorzystanie z pomocy na miarę XXI wieku- zapłodnienie pozaustrojowe, które jest często jedyną szansą na posiadanie potomstwa.

Co to jest zapłodnienie metodą in vitro?

Zapłodnienie in vitro to inaczej metoda wspomaganego rozrodu. W skrócie polega ona na połączeniu plemnika i komórki jajowej w sposób kontrolowany poza kobiecym ciałem. Zabieg ten przeprowadzany jest w laboratorium w ściśle określonych warunkach.

Czynniki biologiczne a skuteczność zapłodnienia in vitro

Średnią skuteczność zapłodnienia in vitro w Polsce szacuje się na około 35% udanych zabiegów. Zależy ona od wielu czynników dotyczących obojga partnerów. Jednym z bardziej znaczących czynników decydujących jest wiek kobiety od której pobiera się komórkę jajową. Panie po 35 r. życia powinny przemyśleć decyzję zapłodnienia in vitro i liczyć się z możliwym niepowodzeniem. Malejąca liczba pęcherzyków jajnikowych oraz słabnąca jakość jajeczek działa na niekorzyść pacjentki. Odsetek zapłodnień, które zakończyły się powodzeniem w tym wieku spada nawet o kilka procent, a jednocześnie wzrasta ryzyko pojawienia się wad rozwojowych płodu.

Nieodpowiednie BMI – nadwaga lub niedowaga z często występującym zaburzeniem cyklu miesiączkowego może zwiększać ryzyko poronienia, dlatego warto zadbać o odpowiednią masę ciała. Również częste palenie papierosów przez partnerów przyczynia się do obniżenia skuteczności in vitro, dlatego zaleca się zaprzestania nałogu w trakcie leczenia niepłodności.

Wady anatomiczne kobiety pogarszają rokowania dotyczące leczenia. Zespół policystycznych jajników, torbiele, włókniaki, zrosty endometrialne i inne nieprawidłowości mogą utrudniać rozwój płodu, mimo to w wielu przypadkach leczenia niepłodności umożliwia ono wyczekiwaną ciążę.

Niepoprawne parametry  nasienia, które powodują kłopoty z poczęciem takie jak zbyt mała ilość plemników czy ich niedostateczna ruchliwość, nie skreślają mężczyzny jako dawcy- lecz wymagają ich starannej selekcji.

Sprzęt i warunki środowiskowe a skuteczność zapłodnienia in vitro

Leczenie niepłodności powinno odbywać się w klinice której wyposażenie jest nowoczesne i odznacza się wysoką jakością, co daje większe szanse na sukces zabiegu. Ma to znaczenie chociażby przy wyborze metody dotyczącej wyselekcjonowania najlepszego plemnika, tak by zwiększyć możliwość pomyślnego rozwoju zarodka. Wpływ ma także jakość powietrza w laboratorium, ponieważ zarodki nie są chronione tak samo jak w drogach rodnych kobiety przez układ immunologiczny czy organy.

Duże znaczenie ma także zaangażowanie i kompetencje personelu ośrodka w którym wykonujemy zabieg, na który składają się min. seminolodzy i embriolodzy. Warto więc wybrać profesjonalną klinikę, która szczyci się uznaniem i dbałością o szczegóły.

Przeczytaj także:

Jak szybko zajść w ciążę? Wskazówki dla par starających się o dziecko.

Wyznaczanie Dni Płodnych i Niepłodnych. Wynik JUŻ po 5 minutach ! 

Cyclotest® myWay – Komputer cyklu Planowanie Dziecka w naturalny sposób

 

 

 

Leave a Reply

Translate »