In-Vitro Activation – nowatorska metoda leczenia niepłodności

, In-Vitro Activation – nowatorska metoda leczenia niepłodności, Naturalna PłodnośćIn-Vitro Activation – nowatorska metoda leczenia niepłodności

Wykryto u ciebie przedwczesne wygasanie czynności jajników i boisz się, że szanse na ciążę są  znikome? Zapoznaj się z nowatorską metodą leczenia niepłodności –  systemem IVA ( in Vitro Activation), który jest nadzieją dla kobiet cierpiących na POF/POI i od niedawna stał się dostępny również  w Polsce. 

Centrum Medyczne Macierzyństwo w Krakowie

Klinik rozwijających tę metodę jest bardzo niewiele, mimo iż dzięki niej z sukcesem rodzą się dzieci par cierpiących na niepłodność.  Polska jednak należy do tego szczęśliwego grona, które rozpoczęło współpracę z Centrum Rozrodu i Płodności Uniwersytetu St. Marianna w Japonii oraz Uniwersytetu Stanforda w Stanach Zjednoczonych uważanych za pionierów w tej dziedzinie leczenia niepłodności. Należy również wspomnieć, że jesteśmy pierwszym państwem w Europie, które do nich dołączyło. Centrum Medyczne Macierzyństwo w Krakowie wprowadziło nowatorską metodę IVA i rozpoczęło rekrutację pacjentek kwalifikujących się do leczenia tym właśnie sposobem.

IVA –  in Vitro Activation

Metoda ta skierowana jest do kobiet, których problemy z poczęciem dziecka związane są z przedwczesnym wygasaniem czynności jajników (POI). Zawierają one niedojrzałe pęcherzyki, których „uruchomienie” daje szansę na zapłodnienie. Umożliwia to metoda IVA, która pracuje nad aktywacją wzrostu  pęcherzyków, przez co dojrzewają komórki jajowe.

Jak wygląda leczenie?

Procedura leczenia metodą IVA dzieli się na trzy etapy. Początkowo muszą oczywiście zostać odbyte odpowiednie badania, wyniki i konsultacje lekarskie. Gdy pacjentka zakwalifikuje się do leczenia tym sposobem najpierw pobiera się laparoskopowo  fragment nieczynnego jajnika. Następnie potwierdza się, czy występują w nim komórki jajowe i pracuje nad ich dojrzewaniem przez pobudzanie pęcherzyków w jajników. Trzecim etapem jest, jak w przypadku pierwszego kroku, zabieg laparoskopowy, lecz wtedy mamy już do czynienia z wszczepianiem aktywnej tkanki jajnikowej w okolice jajowodu. Jeśli pacjentka dobrze zareaguje na tę stymulację przeprowadza się zabieg zapłodnienia pozaustrojowego ICSI.

W jaki sposób IVA zmienia obliczę leczenia niepłodności?

Do tej pory w przypadku, gdy pacjentka cierpiała na przedwczesne wygasanie czynności jajników jedyną szansą na własne dziecko było wykorzystanie komórek jajowych innej kobiety , co u niektórych pań powodowało niechęć i rezygnację. Natomiast dzięki nowatorskiej metodzie in Vitro Activation w przypadku pań z POI możliwe jest bazowanie na własnej komórce jajowej i materiale genetycznym.

Koszty terapii

Niestety obecnie nie ma żadnych dofinansowań do tej metody leczenia i wszystkie koszty należy pokrywać samemu. Jednak pary, które zakwalifikowały się do programu mają szansę na skorzystanie z obniżenia oplata, jakie są z nim związane, ponieważ umożliwia to Centrum Medycznego Macierzyństwa. Ponadto współpracuje również z różnymi firmami farmaceutycznymi, dzięki czemu jest możliwość na pominięcie kosztów leków potrzebnych do stymulacji pęcherzyków.

Leave a Reply

Translate »