Azospermia jako przyczyna niepłodności u mężczyzn. Czym jest? Rodzaje, Przyczyny i Leczenie.

, Azospermia jako przyczyna niepłodności u mężczyzn. Czym jest? Rodzaje, Przyczyny i Leczenie., Naturalna PłodnośćW dzieciństwie przechodziłeś świnkę? Ćwiczysz na siłowni i wspomagasz się sterydami?  Sprawdź, czy nie grozi ci azospermia, która staje się coraz powszechniejszym problemem wśród mężczyzn.

Czym jest azospermia?

Azospermia  oznacza brak plemników w męskim nasieniu. Stwierdza się ją na podstawie badania nasienia (seminogramu), które najlepiej powtórzyć przynajmniej dwa razy, ponieważ różne czynniki mogą wpłynąć na wiarygodność wyniku badania, np. stres. Ponadto zawsze trzeba się upewnić, czy do analizy wpłynęła całość materiału, ponieważ plemniki są nierówno rozmieszczone w nasieniu i zdarza się, że do badania trafi część próbki, która ich nie zawiera i badanie będzie niewiarygodne.  Jeśli jednak za drugim razem zostanie wykazana azoospermia, należy wykonać bardziej szczegółowe  badania, aby poznać jej dokładną przyczynę.

Rodzaje

W przypadku, gdy plemniki są produkowane, jednak nie mogą wydostać się z jąder z powodu ich niedrożności mówimy o azoospermii obstrukcyjnej. Jest to mniej poważna forma choroby, ponieważ znacznie łatwiej leczyć niedrożność jąder niż walczyć z całkowitym brakiem produkcji nasienia lub jego zaburzeniu jego wytwarzania. W takim wypadku mamy do czynienia z azoospermią nieobstrukcyjną, która może być spowodowana różnymi czynnikami.

Przyczyny

Przyczyny azoospermii mogą być różne, choć najczęściej wymienia się czynniki genetyczne związane z mutacją genów. Do innych powodów braku plemników w nasieniu zalicza się m.in. przegrzewanie jąder, przebyte choroby w tym ostre przejście świnki, przyjmowanie niektórych leków i anabolików, promieniowanie, niedorozwój jąder, zaburzenia hormonalne itd.

Azospermia i co dalej?

Kiedy azospermia zostanie zdiagnozowana należy szukać jej przyczyn i rozpocząć leczenie. W tym celu niezbędna będzie pomoc urologa i dalsze badania. Na pewno na ich liście znajdzie się USG oraz badania hormonalne, genetyczne oraz biochemiczne.  Wykonywana jest również biopsja jąder polegająca na pobraniu niewielkiej tkanki i jej dokładna ocena w laboratorium. W przypadku badań hormonalnych sprawdza się poziom testosteronu, LH oraz FSH, które są związane z procesem spermatogenezy. Jeśli chodzi o badania genetyczne to najważniejszym celem będzie ustalenie, czy nie występują różnego rodzaju wady i mutacje chromosomowe, często odpowiedzialne za zaburzenia produkcji plemników. Ponadto przeprowadza się dokładny wywiad na temat stylu życia, ponieważ panowie, którzy ćwiczą na siłowni i przyjmują  sterydy w celu zwiększenia masy mięśniowej często nie zdają sobie sprawy, jaki niekorzystny wpływ mają anaboliki na męską płodność. Niebezpieczna dla płodności może być również ciężko przeżyta świnka, w szczególności, kiedy przechodzi się ją w późniejszym okresie niż wczesne dzieciństwo. Dla panów, chcących posiadać dzieci, u których potwierdzono nieodwracalną azoospermię, rozwiązaniem może stać się metoda sztucznego zapłodnienia in vitro.

 

Leave a Reply

Translate »