Plamieniem określa się niewielki wypływ z dróg rodnych zabarwionej krwią wydzieliny. Może mieć różne zabarwienie – od jasnoczerwonego po ciemnobrązowy. Często wywołuje dyskomfort czy budzi niepokój. Nie warto go bagatelizować. Zawsze dobrze zwrócić się do ginekologa, żeby zadbać o swoje zdrowie.
Co oznacza plamienie po współżyciu?
Krwawienie często pojawia się po odbyciu pierwszego stosunku seksualnego. Dochodzi wówczas do przerwania błony dziewiczej, która zasłania wejście do pochwy. Przy cienkiej, bardziej elastycznej błonie dziewiczej krwawienie może w ogóle nie wystąpić albo pojawić się zaledwie niewielkie plamienie.
Równie często występuje podczas menstruacji. Niezależnie od tego, czy okres dopiero się rozpocznie, trwa czy kończy się – podczas stosunku może wystąpić krwawienie.
Plamienie po współżyciu pojawia się również u osób, które zaczynają zażywać tabletki antykoncepcyjne. Są sygnałem przyzwyczajania się organizmu do wybranej metody. Jednak jeśli krwawienie występuje dłużej niż 6 miesięcy i nasila się – należy udać się do lekarza.
Warto pamiętać, że podczas stosunku może dojść do uszkodzeń mechanicznych. Trzeba pamiętać, że pochwa jest bardzo delikatnym narządem. Plamienie może wynikać z drobnych otarć czy zadrapań jej ścian. Dzieje się tak z powodu suchości pochwy, zbyt głębokiej czy szybkiej penetracji. Dlatego warto przy kolejnych zbliżeniach zastosować odpowiedni lubrykant lub wydłużyć grę wstępną, co pozwoli zwiększyć nawilżenie pochwy.
Niewielkie krwawienie po stosunku seksualnym może być objawem poważniejszych stanów np. wad anatomicznych pochwy. Często wpływają one na utrudnienie współżycia. Pojawia się również ból oraz dyskomfort.
Plamienie po współżyciu może wskazywać na choroby układu rozrodczego. Najczęściej świadczy o nadżerce, zmianach nowotworowych (zarówno tych łagodniejszych np. polipy, jak i złośliwych), endometriozie, zapaleniach pochwy czy szyjki macicy. Krwawienie jest również objawem infekcji bakteryjnych czy grzybiczych, a także chorób wenerycznych.
Warto pamiętać, że plamienie może występować w okresie wczesnej ciąży. Najczęściej jego przyczyną jest implantacja zarodka. Bywa też wynikiem przeżywanego stresu. Niestety plamienie może być również związane z poronieniem. W sytuacji, gdy krwawienie jest silne oraz pojawiają się dodatkowe dolegliwości np. nudności, skurcze czy zawroty głowy, należy skonsultować się z lekarzem.
Przeczytaj także: