, Swędzenie skóry w ciąży. Przyczyny, leczenie i zapobieganie, Naturalna PłodnośćSwędzenie skóry w ciąży. Przyczyny, leczenie i zapobieganie

Swędzenie skóry to dość powszechna dolegliwość, z którą zmagają się ciężarne kobiety. Może wiązać z wieloma objawami  – zaczerwienieniem , uporczywą potrzebą drapania bądź dotykania obszaru ciała. Przyczyny  tego problemu  mogą być różnorodne. Dowiedz się, co może powodować świąd skóry w czasie ciąży i jak sobie z tym radzić.

Przyczyny świądu w okresie ciąży

Do najczęstszych przyczyn swędzenia skóry można zaliczyć nieprawidłową higienę lub noszenie ubrań z nienaturalnych włókien. Dodatkowo  świądowi mogą sprzyjać pojawiające się upławy lub wzmożona potliwość,  prowadząca do łuszczenia się naskórka lub odparzeń. Niekiedy też winne są zaburzenia hormonalne lub cukrzyca,  które pojawiają się u ciężarnych, doprowadzając do uszkodzenia flory bakteryjnej.  W czasie pierwszego trymestru ciąży skóra kobiety staje się bardzo wrażliwa i najsilniej reaguje na składniki kosmetyków, również tych, które były używane przed okresem ciąży. Związane jest to z podniesionym poziomem estrogenów, w wyniku czego zwiększa się podatność na pojawienie się reakcji alergicznych. Wyższy poziom estrogenów może spowodować również, że gruczoły łojowe stają  się mniej aktywne co w efekcie doprowadza do zmniejszenia się grubości ochronnego płaszcza lipidowego nabłonka. Skóra znacznie łatwiej się przesusza, co  sprzyja jej swędzeniu. Nierzadko świąd pojawia się w okolicach miejsc intymnych i  w tym wypadku najczęściej wynika z nieprawidłowej higieny, która dla ciężarnej kobiety powinna być priorytetem.

Leczenie i zapobieganie

Pomimo, że swędzenie skóry bezpośrednio nie zagraża zdrowiu, problemu nie należy bagatelizować. Gdy utrzymuje się przez okres  kilku dni, kobieta powinna jak najszybciej udać się do odpowiedniego lekarza.  Farmakoterapia nie jest wskazana ze względu na możliwy niekorzystny wpływ na płód, dlatego najczęściej lekarze zalecają przemywanie podrażnionego miejsca  ciepłą wodą. Dobrze jest również stosować odpowiednie  kremy natłuszczające i łagodzące,  najlepiej z przeznaczeniem dla kobiet w ciąży. Problemowi swędzącej skóry o wiele łatwiej jest jednak zapobiegać, pamiętając o kilku prostych zasadach. Pierwszą z nich jest odpowiednia higiena. Warto stosować delikatne, posiadające naturalne składy płyny do mycia, które nawilżają skórę i zapobiegnę jej nadmiernemu wysuszaniu. Kobieta w ciąży powinna wystrzegać się również brania gorących kąpieli, niszczących naturalną florę bakteryjną. Skóra ochrania nas przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, dlatego warto się o nią zatroszczyć w okresie ciąży.  Młoda mama powinna również pamiętać o odpowiednich ubraniach, wykonanych z naturalnych tkanin,  przepuszczających  powietrze, które  nie powodują nadmiernego pocenia się.

 

 

0 komentarzy

Leave a Reply

, Swędzenie skóry w ciąży. Przyczyny, leczenie i zapobieganie, Naturalna Płodność
, Swędzenie skóry w ciąży. Przyczyny, leczenie i zapobieganie, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Swędzenie skóry w ciąży. Przyczyny, leczenie i zapobieganie, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »