Pozycje porodowe – wertykalne. Zalety i wady.
Odpowiednia pozycja w czasie porodu może zdziałać wiele dobrego – przede wszystkim usprawnić jego przebieg, skrócić czas trwania a nawet złagodzić odczuwany przez kobietę ból. Obecnie panuje przekonanie, że najbardziej korzystną pozycją w czasie porodu jest pozycja wertykalna. Lekarze zalecają, by w pierwszym etapie porodu kobieta podejmowała aktywność w pionowym ułożeniu ciała – spacerowała, kucała, przemieszczała się. Badania potwierdziły wiele zalet pozycji wertykalnych- wspierają dziecko w prawidłowym ustawieniu się w kanale rodnym, zmniejszają dolegliwości bólowe, a kobieta zyskuje poczucie panowania nad sytuacją.
Dlaczego pionowa pozycja w czasie porodu może zdziałać tyle dobrego?
Szybsze rozwieranie szyjki macicy i łatwiejsze parcie
Gdy kobieta stoi, porusza się na piłce bądź przemieszcza panująca wówczas grawitacja może wspomóc moment przedostania się dziecka przez kanał rodny. Główka dziecka naciska wtedy na szyjkę macicy i przyspiesza proces jej rozwierania. W pozycji horyzontalnej ucisk ten jest minimalny, zatem poród jest dłuższy i trudniejszy, wymaga znacznie większego wysiłku zarówno ze strony rodzącej jak i dziecka. Mięsień macicy pracuje oraz pokonuje dodatkowy opór siły ciążenia, która zamiast pomagać, przeszkadza. Dziecko z trudnością przesuwa się w kanale rodnym w stronę ujścia, gdyż “przyciskane” jest siłą grawitacji do kręgosłupa matki.
Skurcze macicy są bardziej regularne, efektywne i mniej bolesne
Badania dowodzą, że poród w pozycji wertykalnej w porównaniu z porodem tradycyjnym może skrócić się nawet o 35%. W pozycji pionowej mięśnie krocza są dużo bardziej rozluźnione. Mniejsza jest także potrzeba skorzystania ze środków przeciwbólowych.
Lepsze dotlenienie dziecka
Pozycja wertykalna sprawia, że łożysko jest dużo lepiej ukrwione, przez co dziecko otrzymuje dużo więcej tlenu. W pozycji horyzontalnej aorta i żyła główna są dużo bardziej uciśnięte, co utrudnia odpowiednie dotlenienie dziecka.
Ułatwione oddychanie
Poruszając się, łatwiej wykorzystać swobodny i głęboki oddech, który ułatwia zmniejszanie bólu. Wspomaga to lepsze panowanie nad rytmem porodu, dostosowaniem rytmu oddechu do przebiegu skurczy. W czasie leżenia na plecach oddech staje się natomiast płytki, a prawidłowe wykorzystanie przepony jest dużo bardziej utrudnione.
Zmniejszone napięcie i lęk
U kobiety, która przyjmuje aktywną postawę w czasie porodu wydzielana jest dużo mniejsza ilość adrenaliny, która sprzyja hamowaniu skurczy. Zwiększa się natomiast wydzielanie oksytocyny. Dzięki temu przebieg porodu jest znacznie szybszy i regularny. Nieruchoma pozycja horyzontalna może znacznie spowolnić akcję porodową, wzmaga niepokój, zakłócając równowagę hormonalną oraz cały przebieg akcji porodowej.
Zmniejszone ryzyko pęknięć krocza
W czasie porodu dochodzi do intensywnego i równomiernego naciągania tkanki wokół krocza. W pozycji leżącej parcie główki dziecka jest najmocniejsze w okolicach odbytu. W tej sytuacji łatwo może dojść do pęknięcia śluzówki lub ściany pochwy. W pozycji wertykalnej ryzyko to jest dużo mniejsze.
TAGI: ciąża, poród, jak rodzić, zajść w ciążę, rodzić, pozycje porodowe, pozycja porodowa
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy