Na co należy zwrócić uwagę w czasie połogu

Na co należy zwrócić uwagę w czasie połogu

POŁÓG: Co to jest i jak wygląda. Na co należy zwrócić uwagę w czasie połogu.

 

Połóg to  czas po okresie ciąży i porodzie, w którym stopniowo ustają zmiany, które pojawiły się w organizmie  w trakcie ciąży. Okres połogu rozpoczyna się  od dnia narodzin dziecka i trwa do około 6 tygodni. Jak się odpowiednio do niego przygotować? Poznaj połogowy niezbędnik.

 

Połóg jest często trudnym okresem w życiu młodej mamy. Wiele kobiet nie jest przygotowana na wszelkie niedogodności tego czasu,  licząc, ze po urodzeniu dziecka szybko powróci do dawnej formy. Organizm kobiety potrzebuje jednak trochę czasu, by po 9 miesiącach ciąży i porodzie zapanowała w nim równowaga. Dobrze więc do tego czasu przygotować się jeszcze przed narodzinami dziecka i zaopatrzyć się w niezbędne  w tym czasie rzeczy.

 

Podpaski

 

Stanowią podstawowy niezbędnik po porodzie ze względu na pojawiające się odchody popołogowe.  Najlepiej zdecydować się w tym okresie na specjalne podkłady poporodowe –  są większe, bardziej chłonne i wygodniejsze od tradycyjnych podpasek, które umożliwią szybsze gojenie się krocza.

 

Płyn do higieny intymnej

 

Rana na kroczu po porodzie może goić się do 6 tygodni. W tym czasie ważnym elementem jest odpowiednia higiena okolic intymnych. W tym  celu zaleca się stosowanie delikatnych płynów lub emulsji intymnych na bazie kwasu mlekowego, z ekstraktem z rumianku lub kory dębu. Ważne żeby stosowane preparaty posiadały delikatne substancje myjące –  należy wystrzegać się produktów z silnymi detergentami w składzie.

 

Wygodne ubranie

 

Krocze po porodzie często jest silnie opuchnięte i wrażliwe, dlatego w tym czasie dobrze jest zdecydować się na wygodne, nieuwierające ubranie. Dobrym rozwiązaniem w tym okresie jest bawełniana bielizna, wygodny dres, rozpinana – ułatwiająca karmienie bluzka. Jeśli termin porodu dziecka wypada na miesiące letnie warto zdecydować się na przewiewną spódnicę, które nie będzie podrażniać wrażliwego krocza.

 

Odpowiedni biustonosz

 

Piersi po porodzie stają się cięższe i większe. Dodatkowo brodawki karmiącej mamy stają się bardzo wrażliwe na dotyk i bolesne.  W czasie karmienia piersią warto więc pomyśleć o wygodnym biustonoszu – najlepiej z funkcją odpinania i zapinania miseczki z przodu. Na jego zakup można zdecydować się już ok. 8 miesiąca ciąży, ponieważ wtedy biust kobiety osiąga swój maksymalny rozmiar. Dodatkowo do biustonosza warto zakupić specjalne wkładki laktacyjne, które pozwolą uchronić odzież przed ubrudzeniem i pochłaniają nadmiar pokarmu, który niekiedy w niekontrolowany sposób może wydobywać się z piersi.

 

Wspomaganie laktacji herbatą

 

U niektórych kobiet laktacja jest ograniczona,  zdarza się że w którymś momencie zaczyna brakować pokarmu dla dziecka. Warto więc w czasie karmienia piersią zaopatrzyć się w specjalne herbaty ziołowe, które poprzez odpowiednie składniki wspomagają proces laktacji, usprawniają produkcję i przepływ mleka. Dodatkowo herbaty ziołowe pozwalają zachować odpowiedni poziom płynów w organizmie kobiety, wykazują działania uspakajające i kojące.

 

Czas na zasłużony relaks

 

Zaraz po porodzie tempo życia młodej mamy może gwałtownie wzrosnąć, a codzienne czynności podporządkowane są opiece nad nowym członkiem rodziny. Pomimo wielu obowiązków, które spoczywają w tym czasie na kobiecie ważne by nie zapominała ona o sobie. W trakcie, gdy maluch śpi warto poświęcić chwile dla siebie – poczytać książkę, obejrzeć ulubiony serial, pozwolić, by partner zrobił relaksujący masaż.

 

TAGI: połóg, ciąża, jak zajść w ciążę

0 komentarzy

Leave a Reply

, POŁÓG: Co to jest i jak wygląda. Na co należy zwrócić uwagę w czasie połogu., Naturalna Płodność
, POŁÓG: Co to jest i jak wygląda. Na co należy zwrócić uwagę w czasie połogu., Naturalna Płodność
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
, POŁÓG: Co to jest i jak wygląda. Na co należy zwrócić uwagę w czasie połogu., Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »