Plamienie implantacyjne

Plamienie implantacyjne

Plamienie implantacyjne

Plamienie implantacyjne to jeden z najwcześniejszych objawów, który może świadczyć o ciąży. Jego występowanie związane jest z momentem zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Często bywa mylone z miesiączką. Dowiedz się jak rozróżnić plamienie implantacyjne od okresu.

Czym jest plamienie implantacyjne?

Wiele kobiet starających się o dziecko doznaje zawodu, kiedy po intensywnych staraniach na bieliźnie znajduje ślady krwawienia. Nie zawsze jednak musi ono oznaczać miesiączkę, niekiedy jest to właśnie pierwszy objaw implantacji. Implantacja to zagnieżdżenie się zarodka w macicy, do którego dochodzi zazwyczaj po około tygodnia od momentu zapłodnienia. Do zagnieżdżenia się może dojść w ścianie macicy, co czasami powoduje delikatne uszkodzenie jej naczyń krwionośnych. Pod wpływem działania hormonów błona śluzowa macicy jest mocniej ukrwiona niekiedy więc może dojść do niewielkiego krwawienia przypominającego miesiączkę, które nazywane jest plamieniem implantacyjnym. Zjawisko to nie jest typowe, badania pokazują, że występuj jedynie u około 25% kobiet. Wraz z plamieniem implantacyjnym we wczesnym etapie ciąży mogą występować też inne objawy takie jak nudności, wymioty, zawroty głowy.

Jak odróżnić plamienie implantacyjne od okresu?

Podstawową różnicą jest obfitość krwawienia, która w przypadku plamienia implantacyjnego jest znacznie mniejsza i daje się rozpoznać niewielkim zabarwieniem bielizny w kolorze bladoróżowym. Implantacja objawia się natomiast plamieniem brunatnym, brązowawym lub jasnoróżowym. Krew menstruacyjna ma natomiast bardziej intensywny, czerwony kolor. W plamieniu implantacyjnym nie występują tak intensywne dolegliwości bólowe, jak bywa to w przypadku okresu. Najczęściej o implantacji świadczy lekki i krótki skurcz w podbrzuszu. W trakcie plamienia implantacyjnego zaleca się  wstrzymanie od kontaktów seksualnych i od nadmiernego wysiłku fizycznego na jakiś czas. Jeśli kobieta podejrzewa u siebie ciążę w niedługim czasie od pojawienia się plamienia implantacyjnego powinna wykonać test ciążowy a następnie udać się do lekarza w celu ewentualnego potwierdzenia rozwijającej się ciąży. Należy jednak pamiętać, że pojawienie się w trakcie cyklu plamienia nie zawsze musi oznaczać ciąży. Niekiedy plamienie jest efektem zaburzeń hormonalnych, ciąży pozamacicznej lub sygnalizować wczesne poronienie. Każdy niepokojący objaw powinien być konsultowany z lekarzem.

Leave a Reply

Translate »